ŚwiatZyta Gilowska na szczycie Inicjatywy Środkowoeuropejskiej

Zyta Gilowska na szczycie Inicjatywy Środkowoeuropejskiej

Wicepremier Zyta Gilowska przybyła do Tirany, gdzie wraz z czołowymi przedstawicielami rządów
kilkunastu krajów naszego regionu weźmie udział w corocznym
szczycie Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE).

Inicjatywa, w której skład wchodzi obecnie 18 krajów, umożliwia współdziałanie w zakresie m.in. ochrony środowiska, kultury, nauki, transportu, telekomunikacji oraz średnich i małych przedsiębiorstw. Albania sprawuje aktualnie roczne przewodnictwo w tym ugrupowaniu; w styczniu 2007 kierownictwo przejmie Bułgaria.

Członkami IŚE są zarówno kraje Unii Europejskiej (np. Włochy, Austria i Polska), jak i te państwa, które do członkostwa we Wspólnocie aspirują (Chorwacja, Albania) lub aktualnie nie zabiegają o akcesję (Białoruś).

W pierwszym okresie działalności Inicjatywy (lata 90.), jej celem miało być wypełnienie luki powstałej po rozpadzie bloku wschodniego, ułatwienie państwom postkomunistycznym rozwoju współpracy z Zachodem oraz wzmocnienie ich bezpieczeństwa, a także politycznej, gospodarczej i społecznej stabilności.

Tematem przewodnim szczytu w Tiranie będzie integracja i bliższa współpraca państw europejskich.

Dyrektor Departamentu Spraw Zagranicznych w Kancelarii Premiera Krzysztof Miszczak podkreślił znaczenie, jakie - jego zdaniem - IŚE odgrywa w procesach integracyjnych całego Starego Kontynentu. Dodał, że strukturę tę postrzega jako "możliwość wzmocnienia elementów demokracji" w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Głównym celem IŚE jest przyciągnięcie krajów regionu do struktur "normalności demokratycznej". To jest magnes, przyciąganie tych, którzy są dalej i zrównywanie różnic w rozwoju politycznym i gospodarczym. Inicjatywa jest platformą do integracji z UE - albo poprzez przygotowanie krajów do członkostwa, albo poprzez promowanie demokracji, procesów transformacji społeczno- gospodarczych. Tak, jak to było kiedyś w Polsce - podkreślił Miszczak.

Nasz kraj stał się szóstym z kolei członkiem tej struktury w roku 1991 (od ilości członków forum nazywano wówczas Heksagonale).

Jak mówił Miszczak, IŚE poprzez współpracę regionalną i wspólną politykę bezpieczeństwa "przygotowuje demokrację" w krajach, w których jeszcze nie jest ona silnie ugruntowana. Absolutnie wspieramy Inicjatywę, umacniamy cały proces jedności europejskiej "od wewnątrz i z zewnątrz" - zaznaczył.

Krzysztof Mackiewicz

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)