Żyli z kradzieży kabli
Trzech członków jednej z grup przestępczych
kradnących na masową skalę kable telefoniczne i trakcję kolejową w
zachodniej części woj. śląskiego, zatrzymali policjanci z Pyskowic
- poinformował Marek Słomski z gliwickiej
policji. Kable były ich środkiem utrzymania.
Udowodniliśmy już sześć popełnionych przez nich kradzieży kabli telekomunikacyjnych, wartych dziesiątki tysięcy złotych. Wszystko jednak wskazuje na to, że popełnili łącznie około trzydziestu kradzieży: kabli i kolejowej sieci trakcyjnej - powiedział Słomski.
Złodzieje działali od co najmniej kilku miesięcy w rejonie śląskich gmin Rudziniec i Toszek. W rzadko odwiedzanych miejscach odcinali długie odcinki kabli telefonicznych, po odcięciu zasilania kradli też trakcję elektryczną na przebiegającym przez duży kompleks leśny towarowym szlaku kolejowym z Rudzińca do Toszka.
Policjanci zatrzymali w niedzielę: 31-letniego mieszkańca Katowic, 27-latka z Mysłowic oraz 22-letniego mieszkańca powiatu gliwickiego. Żaden z nich nie pracował, kradzieże metali były ich źródłem utrzymania. Dwóch z nich zostało już aresztowanych. Według Słomskiego, po udokumentowaniu kolejnych kradzieży, liczba ciążących na nich zarzutów zwiększy się.
Tymczasem w poniedziałek rano, na linii kolejowej z Rudzińca Gliwickiego do Toszka, inni złodzieje skradli ok. 150 metrów drutu jezdnego, powodując w ten sposób straty wynoszące co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Usuwanie awarii potrwa kilka godzin.
Zorganizowane grupy przestępcze okradają z drogiej infrastruktury kolejowe trasy i linie telekomunikacyjne w tej części województwa od kilku lat. Mają swoich specjalistów - elektryków, a także dobrze zakamuflowane kanały przerzutu i zbytu. Podczas kolejnych akcji zatrzymywani są zwykle złodzieje, a osoby organizujące napady pozostają dotąd nieuchwytne.
Złodzieje infrastruktury kolejowej na Górnym Śląsku dają o sobie znać prawie każdej nocy. Kradną praktycznie wszystkie metalowe elementy, łącznie z samymi szynami. Choć utrudnienia w ten sposób powstałe dotyczą przeważnie linii towarowych, zdarzają się również na najważniejszych szlakach pasażerskich. Sprawców nie odstrasza monitoring linii ani uzbrojone patrole policji i Służby Ochrony Kolei.
Niemal codziennie dochodzi też w regionie do napadów na pociągi. Najczęściej złodzieje wysypują z wagonów węgiel i koks, który później zbierają do worków i sprzedają. Rzadziej okradane są pociągi wiozące złom, a także cenniejsze ładunki - np. artykuły gospodarstwa domowego.
Na nieco mniejszą skalę kradzione są kable telekomunikacyjne, które można łatwiej zabezpieczyć, chociażby zakopując je w ziemi. Jednak roczne straty z tytułu kradzieży infrastruktury firm telekomunikacyjnych, podobnie jak kolei, liczone są w milionach złotych.