Polska"Żyjmy w świecie wolnym od dymu tytoniowego"

"Żyjmy w świecie wolnym od dymu tytoniowego"


"Żyjmy w świecie wolnym od dymu tytoniowego" - pod takim hasłem w czwartek będzie obchodzony Światowy Dzień bez Tytoniu. W czasie festynów i akcji ulicznych w całej Polsce będzie można skorzystać z porad lekarskich i wykonać podstawowe badania medyczne.

"Żyjmy w świecie wolnym od dymu tytoniowego"
Źródło zdjęć: © AFP

29.05.2007 | aktual.: 29.05.2007 12:30

Tegoroczny Światowy Dzień bez Tytoniu ma zwrócić uwagę na negatywne skutki biernego palenia, a także promować zakaz palenia w miejscach publicznych. Polskim organizatorem jest Centrum Onkologii w Warszawie i Fundacja "Promocja Zdrowia".

Nasza akcja trwa od 1991 roku, co roku badamy jej skuteczność. Ponad 3 mln Polaków twierdzi, że dzięki niej rzuciło palenie - powiedziała Jolanta Jabłońska z Fundacji "Promocja Zdrowia".

W Warszawie, na placu Konstytucji, gdzie odbędą się główne obchody, zaplanowano wiele akcji antynikotynowych m.in. happeningi promujące zdrowie, zajęcia sportowe, konkursy i akcje edukacyjne. Oprócz tego będzie można skorzystać z porad lekarskich, jak rzucić palenie, zrobić bezpłatne badania m.in. poziomu cukru i cholesterolu. Kobiety będą mogły wykonać badania mammograficzne oraz cytologiczne.

W centrum Warszawy będą krążyły specjalnie oznakowane zabytkowe tramwaje, do których studenci Akademii Medycznej z Warszawy i Ciechanowa zaproszą na bezpłatną przejażdżkę wszystkich palaczy, którzy chcą rzucić palenie.

Od czwartku w głównym holu Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie będzie można oglądać wystawę zdjęć znanych Polaków pod hasłem: "Polska wolna od dymu tytoniowego? Popieram!".

W wielu innych miastach Polski odbędą się podobne festyny.

Światowy Dzień bez Tytoniu został zainicjowany w 1988 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i jest obchodzony co roku 31 maja. W Polsce odbywa się od 1991 roku. Światowy Dzień bez Tytoniu jest jednym z kulminacyjnych punktów ogólnopolskiej akcji "Rzuć palenie razem z nami".

Według danych Fundacji "Promocja Zdrowia" w Polsce jest 8 mln palaczy. Pali 40%dorosłych mężczyzn i 25% kobiet.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)