Żydzi z całego świata obchodzą rocznicę śmierci cadyka
Pierwsza grupa ponad tysiąca Żydów przybyła z wielu krajów świata do Leżajska (Podkarpackie), aby wziąć udział w modlitwach z okazji 221. rocznicy śmierci cadyka Elimelecha Weissbluma. Tegoroczne uroczystości rozpoczęło w piątek po południu wprowadzenie do sali modlitw (pełniącej rolę tymczasowej synagogi) Księgi Tory.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/chasydzi-w-lezajsku-6038682508034689g ) [
]( http://wiadomosci.wp.pl/chasydzi-w-lezajsku-6038682508034689g )
Chasydzi w Leżajsku
Torę, ozdobioną koroną, dzwoneczkami i przykrytą haftowaną tkaniną, wprowadzili pod hupą, czyli specjalnym baladachimem, tańczący i śpiewający chasydzi z pochodniami. Jest to nowy egzemplarz Tory, sprowadzony z Izraela, który w Leżajsku będzie przechowywany obok starej.
Główne uroczystości rozpoczną się w sobotę po zachodzie słońca i potrwają do niedzielnego wieczora. W tegorocznych obchodach tradycyjnie biorą udział chasydzi z Europy, USA, Kanady i Izraela. Łącznie przybędzie ich około 6 tysięcy.
Pierwsze grupy przyjeżdżają już na szabas, czyli w piątek, ale najwięcej przybędzie ich w sobotę wieczór. Kolejni będą dojeżdżać przez całą noc, aż do późnego wieczora w niedzielę. Modlitwy i wszelkie obrzędy trwają zaledwie dwie, trzy godziny - powiedział Henryk Ślanda z Fundacji Chasydów Leżajsk - Polska.
Wyjaśnił, że ze względu na ograniczoną liczbę noclegów, większość Żydów po modłach opuszcza Leżajsk, aby ustąpić miejsca kolejnym grupom.
Przyjeżdżający do Leżajska Żydzi uczestniczą w nocnych modlitwach przed grobowcem cadyka - tzw. ohelem. Przed modlitwą obmywają się w mykwie, czyli specjalnej łaźni. W trakcie modlitw chasydzi śpiewają psalmy, składają pobożne życzenia na karteczkach zwanych kwitełe, prosząc o uzdrowienia. Wierzą, że cadyk Elimelech Weissblum w rocznicę swojej śmierci zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby o zdrowie swoje i rodziny, powodzenie w interesach.
W modlitwach uczestniczą także kobiety zbierające się w osobnym, specjalnie dla nich wydzielonym pomieszczeniu, znajdującym się także na kirkucie, czyli żydowskim cmentarzu.
Po zakończonych modłach Żydzi jedzą koszerny posiłek, składający się m.in. ze stosownie przyrządzonego mięsa wołowego, ryb, jajek, owoców i warzyw.
Dla chasydów Leżajsk, wraz z grobem cadyka Elimelecha jest jednym z najświętszych miejsc na świecie. Chasydzi przybywają tu nie tylko z okazji rocznicy śmierci cadyka, ale także z okazji różnych świąt żydowskich oraz w trakcie prywatnych pielgrzymek i wycieczek po Polsce.
Elimelech Weissblum był jednym z trzech najbardziej znanych cadyków dawnej Polski. Zasłynął jako uzdrowiciel dusz i ciał oraz jako najbardziej aktywny głosiciel chasydyzmu - buntowniczego nurtu religijno-mistycznego w judaizmie. Ruch ten narodził się w latach trzydziestych XVIII wieku na Ukrainie i obszarach Polski południowo-wschodniej. Głosił, że Bogu można służyć nie tylko poprzez wypełnianie prawa i modlitwę, ale także przez codzienne obowiązki.
Święto rocznicy śmierci cadyka Elimelecha jest ruchome (reguluje to kalendarz żydowski) i dlatego przyjazdy pielgrzymów chasydów każdego roku przypadają w innych terminach, ale najczęściej w marcu.