Prezydent składa życzenia Polakom z okazji święta Trzech Króli
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przekazali swoje serdeczne życzenia wszystkim, którzy wezmą udział w tegorocznych orszakach Trzech Króli. Wyrazili nadzieję, że świętowanie będzie pełne radości i pomyślności.
- Od kilkunastu lat obchodzimy Święto Trzech Króli podejmując w nowy sposób starą jasełkową tradycję - podkreślili prezydent i pierwsza dama w sobotę. Wyrazili swoje ciepłe życzenia dla wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych orszakach Trzech Króli, życząc im niezapomnianych chwil i radosnego świętowania.
Święto Objawienia Pańskiego, znane również jako Epifania lub święto Trzech Króli, jest uroczyście obchodzone w Kościele katolickim. W wielu miastach, uroczystości te przybierają formę barwnych orszaków Trzech Króli, podczas których prezentowane są sceny z Biblii. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce odbył się w 2009 roku.
W tym roku, orszaki Trzech Króli zostały zorganizowane w aż 800 miastach na terenie całego kraju, a także w kilku miejscach za granicą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Dzisiaj, podobnie jak wtedy, spotykamy się w naszych miejscowościach, biorąc udział w barwnych korowodach. Od wielu lat, z wielkim entuzjazmem, obchodzimy Święto Trzech Króli, odnawiając starą jasełkową tradycję - zaznaczyli prezydent i pierwsza dama.
- W tym roku, Orszaki Trzech Króli odbywają się nie tylko w całej Polsce, ale także w wielu miejscach za granicą - w Niemczech, Wielkiej Brytanii, a także w niektórych miejscowościach Ameryki Południowej i Północnej oraz Afryki. Tysiące ludzi, śpiewając kolędy, podąża za światłem gwiazdy, by przekazać światu Dobrą Nowinę o jedności i pokoju. Niech radość wspólnego kolędowania trwa przez cały 2024 rok - dodała para prezydencka.
Święto Trzech Króli
Święto Objawienia Pańskiego, znane również jako Epifania lub święto Trzech Króli, jest jednym z najstarszych świąt ustanowionych przez Kościół - zostało wprowadzone w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim.
Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem przybyli mędrcy ze Wschodu, ponieważ prorocy przepowiedzieli, że urodził się tam król żydowski. W średniowieczu, mędrców zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do dzisiaj. Ich imiona, Kacper, Melchior i Baltazar, pojawiły się dopiero w VIII wieku. W XII wieku, uznano ich za przedstawicieli trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki. Relikwie Trzech Króli są przechowywane w Kolonii, w Niemczech.
Czytaj także: