Świat"Życie w prawdzie jest warunkiem życia w wolności"

"Życie w prawdzie jest warunkiem życia w wolności"

Życie w prawdzie jest warunkiem życia w
wolności, a wolność zakłada działanie w prawdzie również wówczas,
gdy pragnie się sięgać po najwyższy urząd w państwie - powiedział
przewodniczący Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" arcybiskup
Tadeusz Gocłowski podczas mszy świętej w warszawskiej
bazylice św. Krzyża. Msza św. zainaugurowała obchody V Dnia
Papieskiego.

Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego: "Jan Paweł II - orędownik prawdy", abp Gocłowski podkreślił, że pomyślności państwa, ładu gospodarczego, szczęścia rodzinnego nie da się budować bez prawdy, nie da się budować na cwianiactwie czy korupcji, nie da się osiągnąć przez zdradę.

Abp Gocłowski przypomniał jednocześnie słowa Chrystusa, który mówił o sobie: Ja jestem drogą, prawdą i życiem, a także słowa Chrystusa, które kierował do nas: Jeżeli trwacie w nauce mojej ... poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. Hierarcha zaznaczył przy tym, że nie zawsze jest łatwo, wygodnie żyć w prawdzie, ale to jest jedyna droga ku życiu godnemu.

Zdaniem abpa Gocłowskiego, Dzień Papieski, który dziś przeżywamy, nie jest tylko hołdem składanym Janowi Pawłowi II. Jest nade wszystko pochyleniem się nad Jego tęsknotami o własnym narodzie. Temu służą przyznawane nagrody Totus w dziedzinie kultury, wychowania, wrażliwości na ludzkie potrzeby i właściwej wizji działalności mediów. Ale ten dzień nade wszystko ma służyć naszemu wspólnemu zatroskaniu o młode pokolenie: o żywy pomnik Jana Pawła II - o zdolnych Polaków, którzy na skutek trudności materialnych nie mogliby rozwinąć swoich talentów - podkreślił arcybiskup.

Według abpa Gocłowskiego, piękna jest idea Dnia Papieskiego, w której uczestniczymy już po raz piąty - najpierw z Janem Pawłem II, kiedy jeszcze był z nami. Dzień ten przeżywaliśmy z Nim, uświadamiając sobie, że był to pontyfikat czasu przełomów, że On, Jan Paweł II, jest zwornikiem jedności naszego narodu, że wzbudza nadzieję, że jest pielgrzymem pokoju, który troszczy się o każdego człowieka, zwłaszcza tego najbardziej zagrożonego - powiedział.

Dziś - jak zaznaczył abp Gocłowski - trzeba żyć treścią tamtego nauczania, nie tylko nauczania, ale i stylem życia Jana Pawła II, realizując zasadę: żyć w prawdzie i miłości.

Na postawione przez siebie pytanie, czy rzeczywiście jest zapotrzebowanie na taki styl życia, abp Gocłowski powiedział, że odpowiedź na nie dała młodzież, która nazwała się pokoleniem Jana Pawła II. Dodał, że "Jan Paweł II zdobył młodzież swoim autentyzmem, a autentyzm, to życie w prawdzie".

Arcybiskup Gocłowski uważa, że obecnie stoi przed nami wielkie zadanie. Musimy nauczyć się żyć w prawdzie wolnego państwa, mądrych postaw obywatelskich, konsekwentnych postaw chrześcijańskich. Treścią naszego życia trzeba uczynić prawdę o Bogu, prawdę o człowieku, prawdę o rodzinie, prawdę o Kościele. To wszystko było przedmiotem troski Jana Pawła II w czasie Jego pielgrzymek do Ojczyzny. W tym duchu wychowywał młode pokolenie, które tak bardzo Go pokochało i usiłuje wielorako odtwarzać taki - pełen autentyzmu - styl życia - podkreślił.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)