"Życie jest chwilą wieczności" - na pomniku pod Grenoble
W pierwszą rocznicę wypadku polskiego autokaru pod Grenoble na miejscu zdarzenia odsłonięto pomnik - stelę upamiętniającą ofiary katastrofy. W uroczystości przy szosie w Vizille pod Grenoble, gdzie 22 lipca 2007 roku zginęło 26 polskich pielgrzymów, uczestniczyli ocaleni z wypadku, rodziny ofiar, przedstawiciele prezydenta RP i Stowarzyszenia Pamięci Ofiar Katastrofy pod Grenoble oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Na wykonanym z czarnego granitu pomniku w kształcie piramidy znajduje się 26 cegiełek z nazwiskami ofiar wypadku. Wyryta jest też inskrypcja "Życie jest chwilą wieczności" oraz informacje o wypadku w językach polskim i francuskim.
Stelę autorstwa Andrzeja Góry wykonano w zakładzie kamieniarskim w Świnoujściu, a następnie w częściach przewieziono do Francji. Pomnik powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięci Ofiar Katastrofy pod Grenoble, a fundusze na jego budowę pochodzą ze zbiórki wśród Polonii francuskiej.
Organizatorem uroczystości rocznicowych jest Stowarzyszenie Pamięci Ofiar Katastrofy pod Grenoble, a patronat nad nimi objął prezydent RP Lech Kaczyński.
Obchody rocznicy tragicznych zdarzeń rozpoczęła we wtorek msza święta w katedrze Notre Dame w Grenoble. Wczesnym popołudniem przedstawiciele prezydenta RP wręczyli 57 osobom, m.in. lekarzom, pielęgniarkom i okolicznym mieszkańcom ordery i Krzyże Zasługi za szczególną ofiarność podczas akcji ratunkowej. Władze województwa zachodniopomorskiego, z którego pochodziła większość zmarłych pielgrzymów, przyznały specjalne oznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego.
Na wieczór zaplanowano koncert w bazylice Sacre-Coeur w Grenoble pt. "Pamięć silniejsza niż śmierć" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza oraz chóru akademickiego Politechniki Szczecińskiej.
Szymon Łucyk