Trwa ładowanie...

Zwrot w Turcji. Ankara mięknie w sprawie Szwecji i Finlandii w NATO?

Dotychczas Turcja opierała się za dołączeniem Finlandii i Szwecji do NATO. Recep Tayyip Erdogan uważa, że te dwa kraje wspierają kurdyjskie organizacje, które Ankara uważa za terrorystyczne. Rozmowy w tej sprawie mają być kontynuowane, a zbliżający się szczyt NATO w Madrycie nie jest punktem końcowym, zdradził w poniedziałek rzecznik prezydenta Ibrahim Kalin.

Ibrahim Kalin zapowiedział powrót do rozmów z Finlandią i Szwecją ws. dołączenia tych państw do struktur NATO.Ibrahim Kalin zapowiedział powrót do rozmów z Finlandią i Szwecją ws. dołączenia tych państw do struktur NATO.Źródło: gettyimages, fot: 2022 Anadolu Agency
d4hr5pm
d4hr5pm

Przed zbliżającym się pod koniec czerwca szczytem NATO w Madrycie, Turcja wróci do rozmów z Finlandią i Szwecją w sprawie dołączenia ich do sojuszu. Ankara oczekuje jednak natychmiastowej reakcji, gdzie zostaną podjęte konkretne kroki przeciwko bojownikom Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

- Jak powiedzieliśmy wcześniej, szczyt NATO (przyp.red. w Madrycie) nie jest dla nas punktem końcowym, więc te negocjacje będą kontynuowane. To właśnie powiedzieliśmy naszym rozmówcom z Finlandii i Szwecji - zapewnił rzecznik prezydenta Ibrahim Kalin na konferencji prasowej w Brukseli.

Kalin i turecki wiceminister spraw zagranicznych Sedat Onal udali się w niedzielę do Brukseli w sprawie rozmów dotyczących wniosków Finlandii i Szwecji o przyznanie członkostwa w NATO. Każda ze stron postara się znaleźć wspólne rozwiązanie w obliczu wzmocnienia północnej flanki przed ewentualną agresją ze strony Rosji.

d4hr5pm

Finlandia i Szwecja chcą do NATO. Turcja to blokuje

Wraz z wojną w Ukrainie układ sił w Europie znacząco się zmienił. Finlandia i Szwecja zadeklarowały przy tym gotowość dołączenia do struktur NATO, ale na razie sprawa stoi w miejscu.

Żeby do tego doszło, wszystkie kraje z sojuszu muszą zaakceptować kandydaturę danego państwa. Odkąd z północy Europy wpłynęły oficjalne wnioski do siedziby Sojuszu, Turcja stanowczo odmówiła ich akceptacji.

Według Ankary oba kraje wspierają finansowo kurdyjskie bojówki walczące w Syrii po stronie reżimu Asada. Podczas gdy, Turcja dąży do obalenia obecnego rządu i wprowadzenia własnych porządków.

Do tego prezydent Erdogan jest przekonany, że Finlandia i Szwecja udziela azylu ludziom, których Turcja uważa za powiązanych z grupami terrorystycznymi. Przez ten fakt w ostatnim czasie stosunki tych państw znacząco się pogorszyły.

d4hr5pm

Natomiast sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nie lekceważy "uzasadnionych obaw" Ankary. Jego zdaniem nie można budować bezpieczeństwa na terroryzmie, dlatego liczy na jak najszybsze znalezienie idealnego rozwiązania całej sytuacji.

Zobacz też: Ukraińska artyleria w akcji. Amerykańskie haubice miażdżą Rosjan

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4hr5pm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d4hr5pm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj