Trwa ładowanie...
13-03-2015 13:28

Zwrot w sprawie szefa WikiLeaks. Od 3 lat ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie

Twórca portalu WikiLeaks Julian Assange może być przesłuchany w Wielkiej Brytanii. Po trzech latach odmów niespodziewanie zgodziła się na to szwedzka prokuratura. Ponadto Szwedzi wystąpią też o zgodę na pobranie od Assange próbek DNA.

Share
Zwrot w sprawie szefa WikiLeaks. Od 3 lat ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w LondynieŹródło: AFP, fot: John Stillwell
d3m9ip3

Sprawę komplikuje jednak fakt, że Sztokholm musi jeszcze uzyskać zgodę Ekwadoru, by te czynności odbyły się na terenie londyńskiej ambasady tego kraju. To w niej, od czerwca 2012 roku ukrywa się Assange przed brytyjską policją i szwedzkim wymiarem sprawiedliwości.

Julian Assange jest obywatelem Australii, twórcą portalu WikiLeaks, który w 2010 roku ujawnił 90 tysięcy wykradzionych, poufnych dokumentów NATO i USA dotyczących między innymi wojny w Afganistanie.

Assange w 2010 r. odwiedził Szwecję. W czasie tego pobytu dwie Szwedki oskarżyło go o popełnienie przestępstw natury seksualnej. Kryminalne dochodzenie wkrótce zamieniło się w sprawę o charakterze politycznym. Assange zbiegł do Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jest ofiarą prowokacji CIA. Jeśli stanąłby przed szwedzkim sądem, to zdaniem szwedzkich mediów - zostanie skazany. Wówczas Sztokholm mógłby przekazać go do USA, gdzie grozi mu kara śmierci.

d3m9ip3

Ponieważ sądy brytyjskie przychylały się do przekazania Australijczyka do Sztokholmu, Assange poprosił w czerwcu 2012 roku o azyl polityczny w Ekwadorze i ukrywa się do dzisiaj w londyńskiej ambasadzie tego kraju.

Zdaniem szwedzkich obserwatorów zmiana twardego stanowiska tamtejszej prokuratury, która twierdziła, że przesłuchania i badania Assange mogą odbywać się wyłącznie w Szwecji, wynika z faktu, że przestępstwa, o które jest oskarżany, ulegną przedawnieniu już w sierpniu tego roku.

d3m9ip3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m9ip3
Więcej tematów