Trwa ładowanie...
d25hw89
d25hw89
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zwolniono dowódcę marynarzy, którzy naruszyli wody terytorialne Iranu

• Dziesięciu amerykańskich marynarzy zostało zatrzymanych w styczniu na ok. 15 godzin przez Gwardię Rewolucyjną
• Powodem było naruszenie wód terytorialnych Iranu
• Marynarka wojenna USA właśnie poinformowała o zwolnieniu ich dowódcy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d25hw89

Decyzję o zwolnieniu Erica Rascha, naczelnego dowódcy, argumentowano utratą zaufania do mężczyzny.

Jak zauważa Reuters, jest on pierwszą osobą, wobec której po przeprowadzeniu wstępnego dochodzenia zdecydowano się podjąć konkretne działania.

Wyników śledztwa marynarka wojenna jeszcze nie ujawniła. W lutym dowódca sił morskich Gwardii Rewolucyjnej admirał Ali Fadawi tłumaczył, że do wypłynięcia amerykańskich marynarzy na irańskie wody doszło w wyniku mechanicznych problemów z systemem nawigacji.

d25hw89

Do zatrzymania przez Gwardię Rewolucyjną dwóch amerykańskich łodzi patrolowych wraz z ich załogami doszło 12 stycznia. Na ich pokładach było dziewięciu mężczyzn i jedna kobieta. Po rozmowach sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego i szefa irańskiego MSZ Mohammada Dżawada Zarifa marynarzy uwolniono.

Elitarna Gwardia została utworzona po rewolucji islamskiej w celu jej obrony przed - jak to określano - "wewnętrznymi i zewnętrznymi" zagrożeniami. Ma własne siły powietrzne, lądowe i morskie. Dysponuje też lepszymi środkami finansowymi i technicznymi niż regularna armia irańska; podlega bezpośrednio i jest fanatycznie oddana duchowemu przywódcy Iranu ajatollahowi Alemu Chameneiowi.

d25hw89

Podziel się opinią

Share

d25hw89

d25hw89
Więcej tematów