PolskaZwolnieni dziennikarze wrócą do TVP?

Zwolnieni dziennikarze wrócą do TVP?


Komisja utworzona w Telewizji Polskiej do zbadania zasadności zwolnień dziennikarzy za czasów poprzedniego zarządu postuluje przywrócenie do pracy kilku - do dziesięciu osób - poinformował prezes TVP Jan Dworak podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Zwolnieni dziennikarze wrócą do TVP?
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

15.04.2004 | aktual.: 15.04.2004 18:22

Dworak wyjaśnił, że zarząd Telewizji nie zajmował się jeszcze tą sprawą, jednak "każdemu przypadkowi dokładnie się przyjrzy" i dziennikarze zwolnieni z przyczyn pozamerytorycznych, a więc niesprawiedliwie, będą przywróceni do pracy.

Prezes TVP informował posłów komisji o koncepcji działania telewizji publicznej.

Dworak zaznaczył, że TVP jest instytucją, która ma przerost zatrudnienia, dlatego wszelkie sprawy personalne nie są łatwe. Mówił, że chce, "aby w świadomości ludzi pracujących w TVP panowało przekonanie, że są oceniani za wyniki swojej pracy, a nie przez pryzmat znajomości czy własnych upodobań".

Według Dworaka, nowy, 5-osobowy zarząd TVP pracuje nad wprowadzeniem licznych zmian w telewizji. Dotyczą one m.in. spraw programowych. "Traktujemy misję jako całość programu. Ten program ma się wyróżniać jakością i standardami. (...) Chcielibyśmy, by gatunki dziennikarskie lepiej niż dotąd tłumaczyły rzeczywistość. (...) Rzecz w tym, by telewizja pokazywała trudne wydarzenia we właściwym wymiarze, by tłumaczyła je i ukazywała ich korzenie, pozwalała zrozumieć patologie i łatwiej z nimi się uporać, a ludziom zrozumieć, skąd biorą się takie wydarzenia" - tłumaczył.

Wyjaśnił, że większe zmiany w programie będą widoczne w jesiennej ramówce, a plan gruntownej strategii zmian w TVP musi powstać do czerwca 2006 r. W ciągu dwóch najbliższych lat zarząd chce uruchomić kanały tematyczne.

Obecna na posiedzeniu komisji szefowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek mówiła o finansach TVP. Zaznaczyła, że prognozowany wpływ z abonamentu wyniesie w 2004 r. 540 mln zł (w ubiegłym roku wyniósł 517 mln zł). Ta suma pokrywa jedną trzecią wydatków telewizji; pozostałe dochody pochodzą m.in. ze sprzedaży czasu antenowego (w ubiegłym roku telewizja zarobiła z tego tytułu 876 mln zł). Majątek stały TVP to 1 mld 379 mln zł.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)