Zwierzyniec wrócił z kosmosu
Szesnaście dni trwał lot skorpionów, raków, traszek i ślimaków w przestrzeni kosmicznej. W tym czasie
przeprowadzano na nich eksperymenty biologiczne. Zwierzyniec
bezpiecznie wylądował na terenie Kazachstanu.
Na skorpionach przeprowadzano eksperymenty, które rozszerzyć mają wiedzę z zakresu wpływu stresu na układ nerwowy żywych organizmów. Kosmiczne badania przygotowane zostały przez naukowców z różnych krajów. Stawonogi trafiły na kosmodrom Bajkonur z Holandii; 31 maja zostały wystrzelone na orbitę.
Jeszcze przed startem kosmicznego laboratorium szef programów naukowych Europejskiej Agencji Kosmicznej w Rosji podkreślał, że naukowcy przywiązuję dużą wagę do wyników tej misji. Testy na zwierzętach pomagają m.in. na odpowiednie zabezpieczenie misji orbitalnych z udziałem ludzi.
W gronie "pasażerów" kosmicznego laboratorium Foton 2 znalazły się, oprócz skorpionów, także traszki, jaszczurki, słodkowodne raki i ślimaki. Wyniki eksperymentów były na bieżąco przekazywane na Ziemię, jednak zasadnicza ich część zostanie poddana analizie po wylądowaniu laboratorium.
Oprócz badań biologicznych, przeprowadzanych również w odkrytej przestrzeni kosmicznej, na pokładzie laboratorium przeprowadzano eksperymenty z zakresu fizyki cieczy czy kosmicznego materiałoznawstwa. W orbitalnym laboratorium znajdowało się ponad 400 kilogramów sprzętu do badań z zakresu fizyki, biologii i chemii. Część eksperymentów przeprowadzili naukowcy rosyjscy.
Krzysztof Klinkosz