PolskaZwiązek Gmin Wyznaniowych Żydowskich za zmianą nazwy obozu w Auschwitz

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich za zmianą nazwy obozu w Auschwitz

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w
Polsce popiera propozycję polskiego rządu dotyczącą zmiany nazwy "Obozu koncentracyjnego Auschwitz" na "Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau" na liście UNESCO.

Związek ocenia, że zmiana nazwy jest konieczna nie tylko z powodu pojawiających się prasowych kłamstw na temat rzekomych polskich obozów i zauważa też, że pojawiły się głosy sprzeciwu wobec dokładnej i czytelnej nazwy byłego obozu.

Utwierdza nas to w głębokim przekonaniu, że takie podkreślenie instytucjonalnej i państwowej odpowiedzialności za politykę niemieckiej III Rzeszy, jest nie tylko zgodne z historią, ale i niestety staje się jawną koniecznością dzisiejszych czasów - napisali w oświadczeniu przewodniczący Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Symcha Keller i przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotr Kadlcik.

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich przekazał swoje stanowisko z opóźnieniem, spowodowanym - jak wyjaśniono - obchodami święta Pesach.

W czwartek minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski powiedział, że wniosek polskiego rządu o zmianę nazwy byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz na liście światowego dziedzictwa UNESCO powinien być rozpatrzony podczas lipcowej konferencji UNESCO w Wilnie.

Przypomniał, że bezpośrednim motywem zgłoszenia propozycji było przekonanie, iż dotychczasowa nazwa jest zbyt lakoniczna. Wniosek polskiego rządu jest też odpowiedzią na częste używanie w zachodnich mediach formuły "polski obóz zagłady".

Wniosek uzyskał poparcie m.in. izraelskiego Instytutu Yad Vashem.

Polski rząd wystąpił na początku marca do UNESCO o zmianę obecnej nazwy: "Obóz koncentracyjny Auschwitz" na: "Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau".

Obóz Auschwitz wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO w październiku 1979 roku. W obozie Auschwitz w latach 1940-1945 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów. (mg)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)