Trwa ładowanie...
d1jcim2

Zważyli coś, co miało w ogóle nie mieć masy

Naukowcy zważyli neutrino - jedną z najlżejszych i najbardziej tajemniczych cząstek we wszechświecie. Do pomiarów użyli jednak nie superczułej wagi, a dużej liczby galaktyk z różnych rejonów wszechświata.

d1jcim2
d1jcim2

Neutrino jest tak małe, że przez wiele lat naukowcy sądzili, iż cząstka ta w ogóle nie ma masy. Niewielkie rozmiary sprawiają, że neutrina z ogromnymi prędkościami swobodnie poruszają się we wszechświecie, bardzo rzadko uderzając w atomy. Przez ciało człowieka przenika około 50 bilionów neutrin na sekundę.

Teraz naukowcy z londyńskiego uniwersytetu UCL wyliczyli, że neutrino waży mniej niż jedna miliardowa masy atomu wodoru. W języku fizyków to niecałe 0,28 elektronowolta.

Do badań posłużyła trójwymiarowa mapa wszechświata, ukazująca rozkład galaktyk. To ich masy i rozmieszczenie w przestrzeni pozwoliły ocenić jak dużo, czy raczej jak mało, waży pojedyncze neutrino.

d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj