Żubry wyszły na wolność
Trzy młode żubry, żyjące od urodzenia w rezerwacie hodowlanym Białowieskiego Parku Narodowego, zostały wypuszczone na wolność, by mogły połączyć się z którymś ze stad żyjących swobodnie w Puszczy Białowieskiej. To pierwszy taki przypadek od trzydziestu lat.
28.08.2004 13:25
Zwierzęta mają nadajniki założone przez naukowców z Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży (Podlaskie), dzięki czemu może być kontrolowane ich przemieszczanie się w puszczy.
Chcemy wzmocnić genetycznie stado żyjące na wolności - powiedział kierownik ośrodka hodowli żubrów w Białowieży Jerzy Dackiewicz. Ale przyznał też, że trzy młode, dorodne samce w wieku 4 i 3 lat, zostały wypuszczone, bo nie było na nie zbytu np. do innych ośrodków hodowli.
Dackiewicz dodał, że na razie nie wiadomo, czy i jak szybko wypuszczone z zagród żubry przyzwyczają się do życia na wolności. Są bowiem przywykłe do karmienia i nie boją się ludzi. Będziemy je obserwować - dodał.
W białowieskim ośrodku hodowlanym są obecnie 32 żubry. Stado żyjące na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej liczy ok. 350 osobników żyjących w kilku grupach. Już od pewnego czasu naukowcy zwracają uwagę, że zbyt małe zróżnicowanie genetyczne żubrów w białowieskim stadzie (są one bowiem zbyt blisko spokrewnione ze sobą) sprawia, że zwierzęta są bardziej podatne na choroby, a gatunek - choć chroniony - wcale jeszcze nie jest bezpieczny.
Naukowcy z Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży opracowali program "Żubr", którego jednym z elementów jest nowa strategia ochrony tego największego w Europie ssaka.
Chcą podjąć próbę naturalnego rozsiedlenia stada z Puszczy Białowieskiej, w pierwszym etapie do sąsiadujących z nią dużych kompleksów leśnych: Puszczy Knyszyńskiej (gdzie małe stado już jest) i do Puszczy Mielnickiej.
Aby żubry same chciały tam migrować, naukowcy chcą m.in. zmienić lokalizację paśników, przy których zwierzęta gromadzą się zimą, zalesiać tereny między puszczami (tzw. korytarze ekologiczne) i budować małe zbiorniki retencyjne.
Drugą częścią projektu "Żubr" jest rozwój turystyki na tym terenie, w oparciu o walory przyrodnicze.
Według wstępnych założeń tego przedsięwzięcia, na badania naukowe i nową strategię ochrony żubra w ramach projektu potrzeba 10 mln euro oraz kolejne 50-100 mln euro na inwestycje tworzące zaplecze turystyczno-edukacyjne na Podlasiu.