PolskaZTM apeluje o zgłaszanie przypadków wandalizmu

ZTM apeluje o zgłaszanie przypadków wandalizmu

"Nie toleruj, powiadom" to hasło kampanii ZTM zachęcającej mieszkańców Warszawy do zgłaszania aktów wandalizmu w pojazdach i na przystankach komunikacji miejskiej. ZTM szacuje, że w 2013 r. naprawa zniszczeń dokonanych przez wandali kosztowała 1,5 mln zł.

ZTM apeluje o zgłaszanie przypadków wandalizmu
Źródło zdjęć: © WP.PL | Wojciech Nieśpiałowski

W ramach rozpoczętej w poniedziałek kampanii, na wybranych przystankach, w punktach obsługi pasażerów oraz na stacjach metra pojawią się plakaty informujące o sposobach powiadamiania o przypadkach wandalizmu. Specjalne spoty będą wyświetlane na monitorach w pojazdach komunikacji miejskiej. Przypadki niszczenia mienia publicznego lub agresywnego zachowania można zgłaszać pod numerami telefonu 112, 986 lub poprzez sms interwencyjny, który należy wysłać pod numer 723 986 112.

Jak informuje ZTM na swej stronie internetowej, w 2013 r. odnotowano ponad 23 tys. aktów wandalizmu na przystankach, stacjach metra oraz w taborze komunikacji miejskiej. Najczęściej zniszczeniu ulegają przystanki oraz wyposażenie autobusów i tramwajów.

- Wandale najbardziej upodobali sobie infrastrukturę przystankową. Wyrywają ławki oraz słupki przystankowe. Plagą jest niszczenie rozkładów jazdy. Są uzupełniane rano, a kilka godzin później już ich nie ma. Na drugim miejscu są akty wandalizmu w środkach komunikacji miejskiej - wyrywanie poręczy czy uszkadzanie siedzeń - powiedziała Magdalena Potocka z Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Jak dodał, w zeszłym roku ZTM oraz przewoźnicy wydali na naprawy zniszczonych elementów ponad 1,5 mln zł.

Potocka podkreśliła, że świadkowie aktów wandalizmu nie powinni podejmować samodzielnych interwencji.

- Zachęcamy, żeby samemu nie interweniować, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak to może się skończyć. Lepiej od razu zadzwonić pod numer 112 lub pod numer Straży Miejskiej - 986 i poinformować, co się dzieje. Można także wysłać sms interwencyjny o treści "pomoc" pod numer 723 986 112. W odpowiedzi otrzymamy szablon, który należy wypełnić i odesłać pod ten sam numer. Wypełniając szablon należy wpisać miejsce zdarzenie, numer linii i parę słów o tym, co się dzieje - powiedziała Potocka.

Partnerami kampanii "Nie toleruj, powiadom", która potrwa do 31 października, są Komenda Stołeczna Policji i warszawska Straż Miejska.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)