PolskaŹródła dyplomatyczne: tarcza antyrakietowa w Polsce niezagrożona

Źródła dyplomatyczne: tarcza antyrakietowa w Polsce niezagrożona

Elementy tarczy antyrakietowej znajdą się w Polsce zgodnie z planami, czyli w 2018 roku. Nie mamy sygnałów ze strony amerykańskiej, żeby zmieniła w tej sprawie zdanie - twierdzą wysocy rangą dyplomaci, z którymi rozmawiała PAP.

Źródła dyplomatyczne: tarcza antyrakietowa w Polsce niezagrożona
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | U.S. Navy

Dyplomaci odnieśli się do sobotnich informacji Associated Press, która napisała o tajnych studiach Pentagonu. Według agencji Pentagon ma wątpliwości, czy planowana dla Europy tarcza antyrakietowa będzie kiedykolwiek zdolna - jak pierwotnie zakładano - obronić terytorium USA przed irańskimi pociskami balistycznymi.

Według części mediów z raportu ma wynikać, że lokalizacja wyrzutni w Polsce i Rumunii oraz na okrętach na Morzu Północnym jest wątpliwa z technicznego punktu widzenia oraz ryzykowna z powodów dyplomatycznych.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie miało i nie ma sygnałów od strony amerykańskiej, żeby projekt w Redzikowie był zagrożony. (Amerykanie) zapewniają nas, że nie ma problemów, że wszystko idzie zgodnie z planem - powiedział dyplomata wysokiego szczebla. Powołał się przy tym m.in. na ubiegłotygodniowe rozmowy z przedstawicielami władz USA.

Rozmówcy PAP podkreślili też, że cytowany w mediach raport nie jest ostateczną wersją, ale wstępną, niepełną informacją przekazaną przez Pentagon Urzędowi Kontroli Rządu (Government Accountability Office) zajmującego się kontrolą wydatków budżetowych, będącym odpowiednikiem polskiego NIK-u.

Z sygnałów, które potwierdzają polscy dyplomaci, wynika, że opóźnieniu może ulec jedynie wdrażanie czwartej fazy tarczy w wersji SM-3 2B, która ma być wprowadzona w okolicach 2022 roku.

Amerykański program obrony przeciwrakietowej został ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku. Opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Rakiety SM-3 od lat używane są do ochrony wojsk USA w Europie.

Z czasem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej. Na razie wiadomo, że jeden z nich znajdzie się w Turcji. W dalszej fazie - około 2015 roku - USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce, w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)