Zostań potencjalnym dawcą szpiku, uratuj życie osób chorych na białaczkę!
Dzięki Bartkowi Natasza pokonała białaczkę. Miała szczęście. Znalazła swojego bliźniaka genetycznego. Student Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego w maju 2011 roku oddał komórki macierzyste, dzięki którym uratował życie Nataszy. 13 października Bartek i jemu podobni mają swoje święto. Tego dnia obchodzimy w Polsce Dzień Dawcy Szpiku.
10.10.2013 | aktual.: 10.10.2013 13:57
Natasza zmagała się z białaczką prawie rok. Jedynym ratunkiem było dla niej przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Natasza miała szczęście. Bartek został potencjalnym dawcą szpiku w marcu 2010 roku. Po czternastu miesiącach od rejestracji oddał swoje komórki macierzyste, dzięki którym Natasza może cieszyć się życiem.
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku kostnego lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Na koniec września 2013 roku w Polsce zarejestrowanych było blisko pół miliona potencjalnych dawców szpiku z czego w bazie Fundacji DKMS Polska aż 379 384 osób. Już 729 z nich podarowało cząstkę siebie potrzebującym.
Szansa na znalezienie zgodnego dawcy wynosi od 1:25 000 do 1:kilku milionów. Dlatego tak ważne jest, aby potencjalnych dawców było jak najwięcej.
Ty też, tak jak Bartek, możesz pomóc. Zostań potencjalnym dawcą szpiku. Fundacja DKMS Polska organizuje 13 października ponad 50 akcji rejestracyjnych w całej Polsce, w trakcie których możesz dołączyć do bazy. Listę wydarzeń można znaleźć na stronie www.dkms.pl. Potencjalnym dawcą można również zostać nie wychodząc z domu. Fundacja daje możliwość rejestracji on-line. Wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny.
O Fundacji:
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 379 tys. potencjalnych dawców szpiku i jest tym samym największą bazą w Polsce.
Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej. Jako jedyna daje też możliwość rejestracji on-line ( www.dkms.pl)
.