Trwa ładowanie...

Zorza polarna nad Polską. Burza słoneczna dotarła do Ziemi

Do Ziemi dotarła burza słoneczna, a to oznacza, że w Polsce może być widoczna zorza polarna. Zjawisko można obserwować we wtorek i środę po zmroku. Z prognoz Aurora Forecast wynika, że zorza może być najbardziej widoczna nad Bałtykiem.

Share
Zorza polarna nad Polską. Burza słoneczna dotarła do Ziemi
Źródło: Fotolia
d2c6fo7

Amerykańska Narodowa Administracja do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA) oszacowała, że burza słoneczna ma 2. stopień (w pięciostopniowej skali). Jak wyjaśnia polskatimes.pl, w związku z tym czekają nas silne zmiany pola magnetycznego oraz zorze polarne.

Zjawisko będzie najlepiej widoczne w miejscach oddalonych od sztucznego światła.

- Oczywiście z centrum miasta nie ma co liczyć na efektowne widoki. Najlepiej wyjechać na północ od miasta i znaleźć miejsce z odsłoniętym, północnym horyzontem - radzi Karol Wójcicki z bloga “Z głową w gwiazdach”.

d2c6fo7

Warto pamiętać, że burza słoneczna może zakłócić pracę urządzeń elektronicznych, w tym sieci telefonii komórkowej.

100 km nad Ziemią

Zorza polarna (inaczej Aurora borealis albo Światła Północy) jest skutkiem promieniowania słonecznego, które zostaje schwytane przez pole magnetyczne naszej planety.

Zorze polarne powstają, gdy wiatr słoneczny, czyli strumień naładowanych cząsteczek wpada w ziemską atmosferę. Dzieje się to ok. 100 km nad powierzchnią Ziemi.

d2c6fo7

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Spektakularna zorza polarna

d2c6fo7

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c6fo7
d2c6fo7
Więcej tematów