Zoll: sprawiedliwość "zmurszałym filarem" państwa polskiego
Rzecznik Praw Obywatelskich Andrzej Zoll
uważa, że stan państwa polskiego budzi zaniepokojenie. Prawo
obywatela do dobrego państwa nie jest realizowane.
"Przemilcza się, że obywatel ma prawo do dobrej legislacji, dobrze funkcjonującej administracji i dobrze działającego sądownictwa" - napisał prof. Zoll w informacji o swojej działalności w 2002 roku oraz o przestrzeganiu wolności, praw człowieka i obywatela. Informację przedstawił na posiedzeniu senackiej Komisji Ustawodawstwa i Praworządności.
Zoll podkreślił, że zdecydowanej reformy wymaga proces stanowienia prawa. Uważa, że wytwory prac Sejmu i Senatu są merytorycznie niespójne i generalnie o niskiej jakości legislacyjnej. W dalszym ciągu wprowadzane są normy, których konstytucyjność i zgodność ze standardami międzynarodowymi budzi poważne wątpliwości - powiedział.
Według RPO, wymiar sprawiedliwości określany jest potocznie jako "zmurszały filar państwa". Postępowania przed sądami ciągną się latami, a czas trwania poszczególnych spraw narusza zagwarantowane w Konstytucji prawo do rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Za szczególnie niepokojący skutek tej przewlekłości Zoll uważa przedawnienie karalności w niektórych sprawach.
Krytycznej ocenie poddał system ochrony zdrowia. Profesor uważa, że nie udało się osiągnąć powszechnej poprawy jakości usług medycznych, a równy dostęp do opieki medycznej pozostaje w sferze haseł. Jako "wielką niewiadomą" określił funkcjonowanie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Według Zolla, pomoc społeczną cechuje niewydolność. Niektóre świadczenia nie są wypłacane bądź realizowane w zaniżonej wysokości. Zmian wymagają też regulacje ze sfery zabezpieczenia społecznego, m.in. przywrócenie dwuinstancyjnego trybu orzekania o niezdolności do pracy przed organem rentowym.
Rzecznik powiedział też o trudnościach w wykonywaniu kar w sytuacji przeludnienia zakładów karnych. Pogorszyły się warunki zdrowotne, sanitarne i bytowe osadzonych.
W odniesieniu do jednostek wojskowych powracała problematyka tzw. fali, nadużywanie alkoholu i coraz większa dostępność środków odurzających. Wspólną bolączką środowisk mundurowych są warunki socjalne, spowodowane m.in. skromnymi uposażeniami - dodał prof. Zoll.