Zoll: media powinny pokazywać również dobre strony życia społecznego
Media powinny nie tylko piętnować to, co jest
złe w życiu społecznym, ale także pokazywać, co w nim dobre -
powiedział podczas konferencji "Prasa regionalna a
organizacje pozarządowe" rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej
Zoll.
Zdaniem RPO, prasa nie pokazuje "Polski na: 'tak'", wzorców pozytywnych, dobrych inicjatyw, tylko skupia się na negatywnych stronach społeczeństwa.
Zoll uważa, że prasa, szczególnie regionalna, powinna być liderem społeczeństwa obywatelskiego i informować swoich czytelników o ich prawach i powinnościach.
Rzecznik przypomniał, że od 2001 r. obowiązuje ustawa o dostępie do informacji publicznej, dzięki której zarówno media, jak i obywatele mogą pytać m.in. o wydawanie publicznych pieniędzy.
Zaznaczył jednak, że mimo funkcjonowania tego prawa, wielu urzędników wykorzystuje swoją wiedzę przeciw obywatelom i często utrudnia im zdobywanie informacji.
Według Zolla, rolą prasy jest informowanie obywateli o ich prawach i przypominanie urzędnikom o ich obowiązkach.
Podczas konferencji zaprezentowano efekty kampanii społecznej "Masz prawo wiedzieć" prowadzonej w dziennikach regionalnych grupy Polskapresse.
W ramach kampanii prowadzonej od września 2004 r. tytuły należące do Polskapresse opublikowały ponad 2 tys. artykułów na temat prawa obywateli do informacji, interweniowały w ich sprawach w ponad 300 przypadkach.
Polskapresse wydaje osiem tytułów, m.in. "Dziennik Łódzki", "Dziennik Bałtycki" i "Gazetę Krakowską" w łącznym dziennym nakładzie 750 tys. egzemplarzy. Według wydawnictwa, czyta je ponad 30 proc. mieszkańców Polski.