Zobaczyć bit
Pamięć ferrytowa z 1970 r., na której gołym
okiem można zobaczyć jeden bit pamięci, karty perforowane
stosowane w komputerach Odra, ważący 32 kg twardy dysk - to
niektóre eksponaty otwartego w Katowicach Muzeum
Nośników Danych.
27.01.2004 15:05
Eksponaty mają od 15 do 45 lat. "Jak na eksponaty muzealne to niewiele, ale w informatyce to cała epoka" - powiedział podczas otwarcia Marcin Musil, pomysłodawca i organizator wystawy, dyrektor specjalizującej się w odzyskiwaniu utraconych danych komputerowych firmy MBM Ontrack.
Jedną z perełek kolekcji jest liczący 34 lata twardy dysk, który może zapisać 60 megabajtów informacji - czyli tysiąc razy mniej niż współczesny twardy dysk, a waży 32 kg, czyli ponad 100 razy więcej od swoich obecnych odpowiedników.
Pamięć ferrytowa to jedyny eksponat w muzeum, na którym można gołym okiem zobaczyć jeden bit pamięci. Każdy ferromagnetyczny rdzeń, z którego składała się pamięć, mocowano na płytce, a jego uzwojenia szyto igłą. Obecnie najmniejszą widoczną pod mikroskopem o tysiąckrotnym powiększeniu jednostką pamięci jest jedna ścieżka dysku twardego, która odpowiada 512 kilobajtom pamięci.
Na wystawie można też zobaczyć m.in. karty perforowane - archaiczny nośnik pamięci, gdzie dziurki i miejsca niedziurkowane odpowiadają zapisowi w systemie binarnym, węgierskie dyskietki ośmiocalowe i taśmy magnetyczne stosowane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.
"Prawdopodobnie przez kilka najbliższych lat twarde dyski będą się dobrze sprawdzać, ale przypuszcza się, że dojdziemy do granicy, za którą nie będzie można zmieścić na nich więcej informacji. Kolejny krok to pamięć biologiczna. Będziemy zapisywać informacje na czymś, co żyje - mikroorganizmach, które zachowują informacje. Myślę, że to kwestia 10 lat" - powiedział Musil.
Wystawę otwarto w Muzeum Śląskim, gdzie będzie prezentowana do 16 lutego. Docelowo zbiór będzie eksponowany w katowickiej siedzibie firmy Ontrack. Wcześniej jednak kolekcję będą mogli zobaczyć na swoich uczelniach studenci dziesięciu polskich politechnik.