PolskaZobacz, co kryją w sobie dopalacze

Zobacz, co kryją w sobie dopalacze

W ostatnich dniach pojawia się coraz więcej doniesień na temat zatruć dopalaczami. Ofiarami najczęściej padają nastolatki, które nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie czai się w tych łatwo dostępnych substancjach. A lekarze ostrzegają: dopalacze są bardzo niebezpieczne - zawierają w sobie trucizny, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Najgorsze jest jednak to, że nawet sami sprzedawcy często nie znają dokładnego składu tych specyfików. A kryją się w nich m.in. trujące pestycydy, ołów i rtęć.

Dopalacze to legalne substancje o działaniu psychoaktywnym, które działają na organizm człowieka w podobny sposób jak lekkie narkotyki. Mimo że przeważanie naszpikowane są trującymi związkami, może je bez problemu kupić każdy. Do szpitali trafia coraz więcej osób zatrutych dopalaczami. Niektórych lekarze nie są w stanie uratować. Tak było m.in. w przypadku 23-letniej mieszkanki Polic. Kobieta zmarła po zażyciu sześciu tabletek popularnego dopalacza. Śledztwo w tej sprawie trwa. A lekarze ostrzegają: podobnych tragicznych sytuacji może być więcej.

RMF FM przyjrzało się bliżej substancjom, które wchodzą w skład dopalaczy. Wśród nich znalazły się m.in. pestycydy. Substancje te, stosowane głównie do zwalczania szkodników w uprawach roślin, kiedy dostaną się do organizmu ludzkiego powodują wiele dolegliwości. Od zapalenia skóry, ogólnego osłabienia, bólów głowy i bezsenności po zmiany morfologiczne krwi, zapalenie wątroby i zaburzenia pracy serca.

Częstym składnikiem dopalaczy jest również ołów, jeden z najbardziej toksycznych metali ciężkich, który kumuluje się w organizmie - w kościach, nerkach, mózgu. Skutkuje to zaburzeniami układu krążenia, nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu nerwowego, a nawet uszkodzeniem mózgu.

Innym silnie toksycznym pierwiastkiem występującym w dopalaczach jest rtęć. Przyjęcie małej dawki przez człowieka powoduje początkowo osłabienie i bóle głowy. Do tego dochodzą zaburzenia snu, problemy z koncentracją i pamięcią, a także zmiany osobowości. W ostrych zatruciach rtęcią pojawia się m.in. niewydolność krążenia, uszkodzenie nerek i układu nerwowego, drgawki, a w końcu śpiączka.

Producenci dopalaczy wykorzystują także występującego w polskich lasach muchomora czerwonego. Jego przyjęcie początkowo daje skutki podobne do stanu upojenia alkoholowego. Później pojawiają się halucynacje, uczucie przygnębienia, a czasami także silne pobudzenie. Dochodzą do tego również zaburzenia wzroku, które mogą prowadzić nawet do utraty wzroku. Objawom tym może towarzyszyć szereg innych dolegliwości, takich jak: nagłe osłabienie, nadmierne pocenie się, zawroty głowy, biegunka, wymioty, wysoka gorączka, zaburzenia oddechu, obniżenie ciśnienia krwi, śpiączka.

Wśród substancji używanych do tworzenia dopalaczy używa się również związków należących do tej samej grupy co amfetamina. Wśród nich można wymienić np. metylon i mefedron. Ten ostatni może skutkować śmiercią z powodu wylewu, bo substancja ta przyczynia się do znacznego podwyższenia ciśnienia krwi. Inne łagodniejsze skutki przyjmowania mefedronu to krwawienie z nosa, halucynacje, wymioty, kłopoty z krążeniem krwi, uczucie niepokoju i urojenia.

Opisane wyżej związki to tylko niektóre z trujących substancji, które mogą zawierać dopalacze. Lekarze ostrzegają, że ładne, kolorowe tabletki albo niegroźnie wyglądające torebki z suszem często kryją w sobie prawdziwą truciznę, a zabawa nimi może zakończyć się tragicznie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (156)