ZNP: we wtorek decyzja w sprawie strajku w szkołach
Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego ma zdecydować we wtorek o ewentualnym proteście w szkołach. Z ankiet sondażowych przeprowadzonych przez ZNP wśród nauczycieli wynika, że za jednodniowym strajkiem opowiada się ok. 80% z nich.
ZNP chce zwiększenia wynagrodzenia nauczycieli w latach 2008-2010 oraz utrzymania możliwości przechodzenia przez nich na emerytury na dotychczasowych zasadach. Uważają, że rząd unika rozmów ze związkami zawodowymi na ten temat.
Minister edukacji Katarzyna Hall pytana o wtorkową decyzję ZNP w sprawie strajku powiedziała, że liczy iż "obejdzie się bez takiego straszaka". Liczę, że polscy nauczyciele będą podchodzić do swojej pracy odpowiedzialnie i będą chcieli być partnerem w dyskusji jak poprawiać system edukacji, w tym jak poprawiać los polskiego nauczyciela. Jesteśmy otwarci na dyskusje, prowadzimy spotkania ze środowiskiem oświatowym - zaznaczyła minister.
Zdaniem ZNP, tegoroczne podwyżki dla nauczycieli (zwiększenie płac zasadniczych od 185 zł brutto do 200 zł brutto) to za mało. Związkowcy chcą przedstawienia przez rząd planu znacznego wzrostu płac w oświacie w następnych latach.
ZNP chce również utrzymania możliwości przechodzenia przez nauczycieli na emerytury na dotychczasowych zasadach. Obecny rok jest ostatnim, kiedy mogą oni przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym.
Związkowcy przypominają, że zaczął się już kwiecień. "Koniec roku szkolnego zbliża się i nauczyciele muszą wiedzieć do tego czasu, na jakich zasadach od przyszłego roku będą mogli przechodzić na emerytury" - apeluje ZNP. Choć dotychczasowe przepisy emerytalne obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący skorzystać z nich muszą złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja; dyrektorzy niechętnie zgadzają się bowiem na rozwiązywanie umów o pracę w trakcie roku szkolnego.
Prezes ZNP Sławomir Broniarz zauważa, że większość nauczycieli nie korzysta z możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Pracują dłużej - nawet 10 lat dłużej. Średnia długość pracy nauczycieli to ponad 35 lat. Nauczyciele chcą pracować tak długo jak mogą, gdyż ich emerytury są bardzo niskie. Nie chcą być jednak zmuszani do długiej pracy przez przepisy - zaznaczył.
W ubiegłym roku (29 maja) ZNP przeprowadziło dwugodzinny strajk ostrzegawczy w szkołach i przedszkolach; według związku wzięła w nim udział co druga szkoła, według MEN - 23,42 proc. szkół. Wówczas także związkowcy domagali się zwiększenia w przyszłych latach płac oraz bezterminowego przedłużenia możliwości przechodzenia przez nauczycieli na emerytury na dotychczasowych zasadach.