ZNP: nie oceniajcie nauczycieli po legitymacji partyjnej
Kryterium oceny pracy nauczyciela nie powinna być przynależność partyjna lub sympatie polityczne jego i jego krewnych - uznał Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych uważa, że w oświacie nie powinni pracować członkowie partii politycznych.
W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" napisała, że słupska Liga Polskich Rodzin przygotowała dla Pomorskiego Kuratorium Oświaty tzw. czerwoną listę. Są na niej pracownicy oświaty podejrzani o sympatie dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej lub krewni działaczy lewicy. Pójdą na bruk. Podobne listy powstaną w całym kraju - pisze "GW".
"Nie tej znam sprawy" - powiedział Giertych. Zastrzegł, że - jego zdaniem - choć konstytucja tego nie zabrania, w oświacie nie powinni być zatrudniani członkowie partii. Trzeba uważać, żeby pewne rzeczy się nie mieszały - powiedział. To samo dotyczy, a może w szczególności dotyczy, Sojuszu Lewicy Demokratycznej - zaznaczył.
W związku z tzw. sprawą słupską Związek Nauczycielstwa Polskiego wydał oświadczenie, w którym działania LPR nazwał "szaleńczymi i kompromitującymi". Według ZNP, Liga "w demokratycznej Polsce posługuje się metodami przeniesionymi żywcem z najgorszych okresów autorytaryzmu".
Nie pozwólmy, by za kształcenie i wychowanie polskiej młodzieży odpowiadał polityk wywodzący się z partii, która za jedyne kryterium oceny pracy nauczyciela uznaje przynależność partyjną lub sympatie polityczne jego i jego krewnych - podkreślono w oświadczeniu ZNP.
"GW" podała, że pomysłodawcą czystki kadrowej w Słupsku jest poseł LPR Robert Strąk. Według dziennika, Strąk uważa, że programu IV RP i decyzji ministra edukacji Romana Giertycha nie mogą wykonywać ludzie powiązani z SLD.