Znowu nam się nie podoba
Odnotowana w maju znaczna poprawa nastrojów
społecznych okazała się krótkotrwała. Pogorszyły są przede
wszystkim oceny dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w kraju.
Szczegółowe oceny różnych aspektów życia politycznego i
gospodarczego nie zmieniły się w znaczący sposób - wynika z
czerwcowego badania CBOS.
02.07.2004 | aktual.: 02.07.2004 18:25
W porównaniu z majem, grupa badanych pozytywnie oceniających sytuację w kraju zmalała z 32 do 27%, a liczba osób wyrażających negatywne opinie wzrosła z 51 do 62%.
Poglądy na temat sytuacji w kraju zależą w dużym stopniu od tego, jak badani oceniają swoje warunki materialne - im lepsze oceny, tym częstsze są opinie o dobrej ogólnej sytuacji w kraju. Kierunek zmian dobrze oceniają głównie badani z wyższym wykształceniem, osiągający wysokie dochody, przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji.
Pozytywne oceny kierunku rozwoju ogólnej sytuacji w kraju przeważają wśród sympatyków Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Unii Pracy, Socjaldemokracji Polskiej oraz zwolenników Platformy Obywatelskiej. Negatywnych opinii więcej jest wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, najwięcej zaś wśród elektoratu Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin.
Od maja nie zmieniły się oceny sytuacji politycznej, ale nadal większość ankietowanych (68%) uznaje ją za złą, a 22% za przeciętną. Zaledwie trzech badanych na stu pozytywnie ocenia sytuację polityczną w kraju.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach od 18 do 21 czerwca na reprezentatywnej próbie 961 dorosłych Polaków.