Znikają poradnie. NFZ wybrał nam specjalistów
Narodowy Fundusz Zdrowia rozstrzygnął konkurs na leczenie ambulatoryjne w większości specjalności. Pełną listę nowych poradni, w których pacjenci będą się mogli leczyć na koszt NFZ, poznamy dopiero po 1 stycznia 2012. Jednak już dziś wiadomo, że z łódzkiej listy NFZ zniknie wiele poradni. Zastąpią je nowe, prywatne placówki, które zdaniem Funduszu złożyły lepsze oferty.
30.12.2011 | aktual.: 03.01.2012 08:49
Kontraktu na leczenie pacjentów nie dostało aż 6 poradni w szpitalu im. Barlickiego. Z bezpłatnym leczeniem skończy poradnia leczenia bólu, w której pomocy szukali chorzy z przewlekłym bólem, towarzyszącym m.in. chorobom nowotworowym. Od przyszłego roku nie będzie też poradni metabolicznej, w której leczy się kilka tysięcy chorych z patologiczną otyłością.
Kontraktu nie dostała poradnia logopedyczna - jako jedyna w regionie zajmuje się rehabilitacją pacjentów po operacji wycięcia nowotworów krtani. Uczą się tam mówić. Pracę zakończy też poradnia nefrologiczna.
- Mamy bardzo dobrych specjalistów i świetny sprzęt. Poradnie istnieją od 1930 roku, dlatego nie chcemy ich zamykać. Od 1 stycznia będzie przyjmować pacjentów komercyjnie - mówi prof. Piotr Kuna, dyrektor szpitala im. Barlickiego.
Taki system zostanie też wprowadzony w poradni zdrowia psychicznego w Wojewódzkim Szpitalu im. Kopernika. Przychodnia nie dostała kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, mimo że pacjenci są tam zapisani na liście oczekujących aż do września 2012 r.
- Mamy bardzo dobrą renomę, dlatego nie zamkniemy poradni. Od stycznia będziemy przyjmować pacjentów tylko komercyjnie. Ceny będą jednak konkurencyjne - mówi dr Dariusz Timler, dyrektor szpitala im. Kopernika.