PolskaZnicze płoną również na polskich cmentarzach na Wschodzie

Znicze płoną również na polskich cmentarzach na Wschodzie

Drugiego listopada, w Dzień Zaduszny, znicze płoną też na polskich cmentarzach na Wschodzie. Miejsca pochówku Polaków na terenie dawnego Związku Radzieckiego i w Azji upamiętnia Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady, zapewnia, że polskie cmentarze w byłych republikach radzieckich są pod stałą opieką. Polska bowiem zawarła z tymi krajami umowy dwustronne o opiece nad miejscami pamięci.

Sekretarz Rady dodaje, że bardziej skomplikowana jest sytuacja polskich cmentarzy w krajach Azji Środkowej. W krajach, z którymi Polska nie ma stosownych umów, na przykład w Iranie, opieka nad polskimi cmentarzami powierzana jest mieszkającym tam chrześcijanom, najczęściej Ormianom.

Co roku, dzięki działaniom Rady, odbudowywane są kolejne polskie cmentarze. Andrzej Przewoźnik wyjaśnia, że w tym roku odremontowano między innymi cmentarze żołnierzy polskich w Czortkowie na Ukrainie i w Kobryniu na Białorusi.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odbudowuje polskie cmentarze na wschodzie, ale nie organizuje tam obchodów świąt. Zdaniem Andrzeja Przewoźnika, o to powinni zadbać miejscowi Polacy.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa jest państwową organizacją dbającą o miejsca pamięci narodowej w Polsce i za granicą. Do zadań Rady należy między innymi odnajdywanie i odbudowywanie polskich cmentarzy poza granicami kraju.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)