Znany prawnik zmarł w więzieniu - oni są winni?
Komitet Śledczy FR wszczął postępowanie karne wobec dwojga pracowników aresztu na Butyrkach, gdzie w areszcie śledczym zmarł Siergiej Magnitski - prawnik, który walczył z korupcją w Rosji. Poinformował o tym rzecznik Komitetu Śledczego.
Rzecznik Władimir Markin powiedział, że w ramach badania sprawy śmierci Magnitskiego wszczęto śledztwo przeciwko lekarce aresztu na Butyrkach Łarisie Litwinowej i byłemu zastępcy naczelnika aresztu, odpowiedzialnemu za część medyczną, Dmitrijowi Kratowowi.
Według Markina w działaniach Litwinowej, która była lekarzem Magnitskiego, dopatrzono się znamion przestępstwa z artykułu mówiącego o nieumyślnym spowodowaniu śmierci w następstwie niewłaściwego wykonywania obowiązków służbowych. Były wicenaczelnik Butyrek i bezpośredni zwierzchnik lekarki Kratow jest też podejrzany o zaniedbania w wypełnianiu obowiązków służbowych, co doprowadziło w sposób niezamierzony do śmierci człowieka.
Markin nie wykluczył, że krąg podejrzanych w sprawie w śmierci Magnitskiego może się poszerzyć.
37-letni Magnitski zmarł 16 listopada 2009 roku po prawie rocznym pobycie na Butyrkach. Jego obrońcom powiedziano, że przyczyną zgonu była przepuklina przewodu pokarmowego. Tymczasem zarówno oni, jak i sam Magnitski kilkakrotnie składali wcześniej skargi, że odmawia się leczenia go na zapalenie trzustki, którego się nabawił po zatrzymaniu w 2008 roku. Przed aresztowaniem prawnik nie narzekał na zdrowie.
W ocenie ekspertów z zakresu medycyny sądowej Magnitskiemu, prawnikowi funduszu inwestycyjnego Hermitage Capital Management (HCM), nie udzielono należytej pomocy lekarskiej podczas pobytu w areszcie śledczym, co skutkowało tym, że nie wykryto u niego we właściwym czasie chorób chronicznych, na które cierpiał, a w konsekwencji - nie podjęto leczenia. Eksperci dopatrzyli się również uchybień przy udzielaniu Magnitskiemu pomocy medycznej 16 listopada 2009 roku, gdy stan jego zdrowia gwałtownie się pogorszył.
Magnitskiego zatrzymano pod zarzutem oszustw podatkowych w ramach śledztwa przeciwko Hermitage Capital Management, kiedyś największemu funduszowi inwestycyjnemu w Rosji. Szefowi funduszu Williamowi Browderowi, który piętnował korupcję w dużych firmach rosyjskich, w 2005 roku zakazano wjazdu do Rosji, powołując się na względy bezpieczeństwa narodowego.