ŚwiatZnamy testament Papieża

Znamy testament Papieża

"O miejscu mojego pogrzebu niech zadecyduje Kolegium Kardynalskie i Rodacy" - napisał Jan Paweł II w swoim testamencie, którego treść poznaliśmy po godzinie 14.

07.04.2005 | aktual.: 08.04.2005 07:56

W pierwszej części testamentu, z marca 1979 roku Papież pisał, że o miejscu jego pochówku ma zdecydować Kolegium Kardynalskie i Rodacy. 5 marca 1982 roku Ojciec Święty sprecyzował tamten zapis, że pisząc o Rodakach miał na myśli metropolitę krakowskiego ks. kard. Franciszka Macharskiego lub Radę Główną Episkopatu Polski. "Kolegium Kardynalskie zaś proszę, aby ewentualnym prośbom w miarę możności uczynili zadość" - napisał Jan Paweł II.

1 marca 1985 roku Ojciec Święty dopisał, że Kolegium Kardynalskie nie ma żadnego obowiązku pytać w sprawie miejsca jego pochówku jego Rodaków. "Może jednak to uczynić, jeśli z jakichś powodów uzna za stosowne" - zastrzegł Jan Paweł II.

"Dóbr doczesnych nie pozostawiam" - czytamy także w testamencie. "Rzeczy osobiste proszę rozdać. Notatki spalić. Niech czuwa nad tym księdz Stanisław (Dziwisz - przyp.red.). Dziękuję mu za pomoc. Innych, którzy mi pomagali, zachowam w sercu". Papież podtrzymał dyspozycje Pawła VI dotyczące pogrzebu. 13 marca 1992 roku Ojciec Święty uściślił, że chce zostać pochowany w ziemi i bez sarkofagu. W marcu 1990 roku Ojciec Święty dopisał, że po śmierci prosi o Msze święte i modlitwy.

W ostatniej części testamentu Papież wspomina dzieciństwo i młodość. "Wracam pamięcią (...) do moich Rodziców, Brata i Siostry (której nie znałem, bo zmarła przed moim narodzeniem), do wadowickiej parafii, gdzie zostałem ochrzczony, do tego miasta mojej młodości (...), koleżanek i kolegów ze szkoły podstawowej, z gimnazjum, z uniwersytetu, do czasów okupacji" - pisze. Ojciec Święty kończy swój testament słowami skierowanymi do wszystkich: "Bóg Wam zapłać".

W swojej ostatniej woli Ojciec Święty wszystkim dziękuje, prosi o przebaczenie i modlitwę. Wiele razy podkreśla gotowość do odejścia. Pokłada ufność w Bogu. "Liczę się z tym nieustannie, powierzając ów decydujący moment Matce Chrystusa i Kościoła - Matce mojej nadziei" - czytamy. Zamach z 13.V.1981 utwierdził Papieża w przekonaniu o słuszności tych słów. "Tym głębiej czuję, że znajduję się całkowicie w Bożych Rękach - i pozostaję nadal do dyspozycji mojego Pana, powierzając się Mu w Jego Niepokalanej Matce" - dopisał w maju 1982r. Jan Paweł II.

Papież zaczął pisać swój testament 6 marca 1979 roku. Jako inspirację do spisania tego dokumentu podał wówczas testament papieża Pawła VI, który po raz kolejny przeczytał podczas wielkopostnych rekolekcji w 1979 roku. Od tej pory każdego roku w czasie rekolekcji wracał do własnego testamentu, czytał go i uzupełniał. (ck, mila)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)