ycipk-375gim

Znamiona po lecie. Dermatologia w walce z nowotworami skóry

Skóra narażona na długotrwałe i intensywne promieniowanie słoneczne, reaguje powstawaniem zmian lub powiększaniem się już istniejących. To naturalna reakcja organizmu, który nie radzi sobie z ochroną przed szkodliwym działaniem słońca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Znamiona po lecie. Dermatologia w walce z nowotworami skóry
ycipk-375gim

Nieestetyczne zmiany skłaniają do ich usunięcia, kierując nasze kroki do gabinetów medycyny estetycznej. Niesłusznie – w pierwszej kolejności warto wybrać specjalistę dermatologa, który określi charakter zmian, mogących być przejawem nawet nowotworu. Eksperci Viva-Derm – warszawskiego centrum dermatologii klinicznej, estetycznej i medycyny anti-aging – rekomendują profilaktykę i regularne badania, szczególnie po lecie, pozwalające wykluczyć zagrożenie.

Świadomość i profilaktyka

Jesień to czas, kiedy gruntownie trzeba zadbać o skórę. Nie tylko ją rewitalizując, ale przede wszystkim badając. Powstałe przebarwienia czy znamiona, które narażone były latem na promieniowanie słoneczne, mogą okazać się dla zdrowia złośliwe. – Zmian skórnych nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą one być objawem rozwoju czerniaka – tłumaczy dr n. med. Joanna Czuwara, dermatolog z centrum Viva-Derm – Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości wskazane jest udać się do specjalisty i poddać badaniu. W szczególności dotyczy to osób znajdujących się w grupie ryzyka – o jasnej karnacji, z licznymi znamionami barwnikowymi. Ale nie tylko ich – nawet dla osób spoza tej grupy oparzenia słoneczne, na które latem narażony jest każdy, mogą skutkować powstaniem czerniaka.

ycipk-375gim

Czerniak jest chorobą nowotworową, która wywodzi się ze zdegenerowanych komórek barwnikowych wytwarzających melaninę, czyli melanocytów. Choroba może rozwijać się długo i niepostrzeżenie, jednak wykryta we wczesnym stadium daje się całkowicie wyleczyć. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i obserwowanie zmian skórnych, których wygląd bądź pojawienie się powinny być sygnałem alarmowym. Zmiana kształtu, koloru czy rozmiaru, a także zaczerwienie czy swędzenie znamienia są pierwszym objawem, który powinien niepokoić i skłonić do wizyty u dermatologa.

Badanie i dalsze kroki

W Viva-Derm, które jest jednym z najlepszych ośrodków specjalizujących się w dermatologii, zmiany skórne badane są przy pomocy dermatoskopii komputerowej. – Jest to metoda bezinwazyjna, która pozwala na obserwację zmian pod dużym powiększeniem z możliwością analizy ich struktury wewnętrznej – wyjaśnia dr Joanna Czuwara – Dzięki temu lekarz dermatolog wykonujący badanie, może ocenić charakter zmiany i zaplanować dalsze kroki.

W przypadku zmian łagodnych można usunąć je laserem. Taką decyzję w oparciu o wyniki badania dermatoskopowego oraz wiedzę i doświadczenie podejmuje lekarz dermatolog. Zabieg z użyciem lasera CO2 polega na odparowaniu chorej tkanki, nie uszkadzając przy tym zdrowych komórek. Jest to precyzyjna i bezpieczna metoda. Jeżeli natomiast zmiana wzbudza wątpliwości lekarza, zleca się jej chirurgiczne usunięcie. W takim wypadku pobrany materiał wysłany zostaje na badanie histopatologiczne, dzięki któremu można zdiagnozować przypuszczane zmiany nowotworowe w tkankach.

ycipk-375gim

Dużą zaletą dermatoskopii komputerowej jest możliwość zapisania obrazu i archiwizacji danych, dzięki czemu podczas kolejnego badania można porównać zmiany i na bieżąco śledzić kierunek ich ewentualnego rozwoju. Pozwala to w porę zapobiec zagrożeniu, niekiedy ratując nawet życie.

Więcej na www.viva-derm.pl

Polub WP Wiadomości
ycipk-375gim
ycipk-375gim