ŚwiatZnaleziono winowajcę brzydkiego oddechu

Znaleziono winowajcę brzydkiego oddechu

Bakterię, która jest głównym
winowajcą utrzymującego się brzydkiego zapachu z ust, tzw.
halitozy, zidentyfikowali biolodzy z USA.

O swoim odkryciu poinformowali na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań Dentystycznych (American Association for Dental Research), które odbywa się w Dallas.

Halitoza to wyraźny, uporczywy przykry zapach z ust, którego trudno się pozbyć i który często utrzymuje się nawet wiele lat. W większości przypadków powodują go bakterie bytujące w jamie ustnej (głównie na języku), które w trakcie rozkładu białek wytwarzają lotne związki zapachowe - m.in. związki siarki, jak siarkowodór, merkaptan metylu, siarczek dimetylu, czy kwasy tłuszczowe, jak propionowy, masłowy, walerianowy oraz poliaminy. Jednak do niedawna nie było wiadomo, który dokładnie gatunek bakterii odpowiada za halitozę.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Buffalo prowadzili badania w grupie 21 osób, które zmagały się z uporczywym przykrym zapachem z ust. Dla porównania przebadano też 36 osób bez tego problemu.

Okazało się, że bakterie z gatunku Solobacterium moorei były obecne u każdego pacjenta z halitozą i tylko u 4 pacjentów z grupy kontrolnej. Wszystkie 4 osoby bez halitozy, u których stwierdzono S. moorei miały natomiast parodontozę, czyli stany zapalne dziąseł i innych tkanek otaczających zęby. Nieleczona parodontoza może również być przyczyną brzydkiego oddechu, a poza tym grozi wypadaniem zębów w przyszłości.

Autorzy pracy przypominają, że w swoich poprzednich badaniach bakterie S. moorei wykryli u wszystkich 8 pacjentów z halitozą i u żadnego z 5 pozbawionych tej dolegliwości. Również inni naukowcy znajdowali te bakterie u osób cierpiących z powodu halitozy.

Według biorącej udział w badaniach dr Violet I. Haraszthy, obecnie niewiele wiadomo na temat tego szczególnego gatunku.

Badacze liczą jednak, że jeśli uda im się lepiej poznać te bakterie, można będzie opracować skuteczne metody ich zwalczania i - co za tym idzie - neutralizacji brzydkiego oddechu.

Ten sam zespół naukowców poinformował też kilka dni temu, że mycie zębów pastą antybakteryjną dwa razy dziennie oraz stosowanie szczoteczki do zębów z wbudowaną w nią skrobaczką do języka może pomóc w walce z przykrym zapachem z ust.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)