Trwa ładowanie...
d3n3ud5
30-01-2003 16:45

Znaleziono skamieniałości "cyklopa"

Skamieniały kieł, zęby i kości Deinotherium gigantissimum, zwierzęcia podobnego do słonia, odkryto na Krecie. W starożytności podobne znaleziska mogły przyczynić się do powstania mitów o cyklopach - informuje serwis CNN.

d3n3ud5
d3n3ud5

Szczątki zwierzęcia mają około siedmiu milionów lat. Kieł mierzy 1,4 metra. Razem z siedmioma skamieniałymi zębami oraz kilkoma kośćmi znaleziono go w jednym z gospodarstw przygotowywanych pod uprawę drzewek oliwnych.

Deinotherium gigantissimum, którego kły zawijały się od policzków ku dołowi, był największym przedstawicielem przodków słoni. Niektóre okazy dorastały niemal do 4,5 m wysokości. Ich szczątki znajdowano przede wszystkim na terenie Europy Środkowej.

Znalezienie skamieniałości na Krecie powala sądzić, że ssaki te wędrowały przez większe połacie Europy, niż dotąd sądzono. Możliwe także, że w poszukiwaniu pożywienia były w stanie przepływać duże odległości.

"Był bardziej rozpowszechniony niż sądziliśmy" - mówi Charalampos Fassoulas, geolog kierujący wykopaliskami, prowadzonymi przez ekspertów z Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Krety.

d3n3ud5

Fassoulas spekuluje, że przodkowie słoni przedostający się na Kretę z sąsiedniej Azji Mniejszej (obecnie - Turcja), mogły przepływać część drogi przez archipelag na Morzu Egejskim, gdy niższy był poziom tamtejszych wód.

"Zwierzęta roślinożerne pływają nieźle" - ocenia badacz. "Sądzimy, że D. gigantissimum przybywały prawdopodobnie z Azji Mniejszej przez wyspy Rodos i Karpatos na Kretę".

"Nie mamy zbyt wielu skamieniałości tego zwierzęcia, zatem wszystko, co znajdujemy, wzbogaca naszą wiedzę na temat jego i jego środowiska" - dodaje Fassoulas.

Na inne szczątki przodków słoni natykano się już wcześniej na stałym greckim lądzie. Odkrycia te doprowadziły część badaczy do wniosku że kości, znajdowane przez starożytnych Greków, mogły stać się częścią ich mitologii.

d3n3ud5

Obecność pośrodku czaszki pra-słonia wielkiego otworu (jamy nosowej trąby) mogła przyczynić się do powstania mitów o cyklopach, olbrzymach obdarzonych jednym tylko okiem. Pojawiają się oni w "Odysei" Homera oraz innych, przekazywanych od starożytnych czasów opowieściach.

"Ludzie żyjący we wczesnym okresie greckim mogli natykać się na kości takich słoni. Prawdopodobnie nie umieli sobie jednak wyobrazić, skąd pochodzą" - wyjaśnia Fassoulas.

Ponieważ skamieniałość znaleziono na terenie gospodarstwa, badacz zwrócił się do innych rolników ze wschodniej części Krety, skąd pochodzi najnowsze znalezisko, o szukanie podobnych kości.

"Nie znaleźliśmy czaszki, a to bardzo ważne. Dałaby ona nam masę informacji" - mówi geolog.

Złamany w kilku miejscach kieł będzie zagipsowany. Później zostanie pokazany publicznie. (mag)

d3n3ud5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n3ud5
Więcej tematów