Znaleziono miny morskie na trasie Gazociągu Północnego
W trakcie prac przygotowawczych przed budową Gazociągu Północnego na dnie Zatoki Fińskiej znaleziono miny morskie - poinformowały fińskie media. Spółka Nord Stream, będąca oficjalnym inwestorem gazociągu mającego prowadzić przez Bałtyk z Rosji do Niemiec, zwróciła się o pomoc w tej sprawie do władz Finlandii.
29.02.2008 | aktual.: 29.02.2008 12:01
Nord Stream twierdzi, że ekipy sprawdzające dno Zatoki Fińskiej natknęły się na przyszłej trasie gazociągu na co najmniej dziesięć min morskich. Ponadto znaleziono kilkadziesiąt nierozpoznanych dokładnie obiektów, które są minami lub innymi urządzeniami wybuchowymi. Spółka chce, by fińska marynarka wojenna znaleziska te rozbroiła i usunęła, za co Nord Stream jest gotów zapłacić.
W odpowiedzi przedstawiciel fińskiego ministerstwa obrony, komandor Kari Aapro oświadczył, że fińska flota nie dysponuje wystarczającym potencjałem, by podjąć się likwidacji tak dużej ilości niebezpiecznych znalezisk. Finowie mogą pomóc jedynie w poszukiwaniu i identyfikacji leżących tam min.
Znaleziska dokonane przez Nord Stream znajdują się co prawda na obszarze fińskiej strefy ekonomicznej, ale równocześnie są to wody międzynarodowe i Finlandia nie ma żadnych prawnych zobowiązań, by podejmować operacje oczyszczania ich dna - uważa strona fińska.
Duża ilość niebezpiecznych obiektów (jedna mina morska zawiera od 250 do 500 kg materiału wybuchowego) znalezionych na stosunkowo krótkim odcinku przyszłego gazociągu nie stanowi zaskoczenia dla władz fińskich i dla morskich specjalistów. Wody Zatoki Fińskiej były minowane podczas obu wojen światowych przez floty wielu państw.
Zdaniem komandora Aapro, na dnie w tym rejonie leżą jeszcze tysiące min. Jest to też skutek metod stosowanych bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych w celu szybkiego oczyszczenia morskich szlaków komunikacyjnych. Pola minowe likwidowano często po prostu poprzez zatapianie poszczególnych min.
Michał Haykowski