ŚwiatZnaki zapytania wokół obiecanych 100 mln dolarów dla Polski

Znaki zapytania wokół obiecanych 100 mln dolarów dla Polski

Rząd amerykański podtrzymuje deklarację zwiększenia pomocy wojskowej dla Polski do 100 milionów dolarów, ale z wypowiedzi jego przedstawicieli wynika, że Kongres USA będzie jeszcze miał głos w zatwierdzeniu tych funduszy.

Jak powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Margaret Squire, 24 czerwca sekretarz stanu Condoleezza Rice zadecydowała o przyznaniu Polsce 100 mln dolarów, ale administracja prowadzi jeszcze konsultacje z rządem w Warszawie w sprawie sposobu wykorzystania funduszy i od ich wyniku może zależeć ostateczna decyzja Kongresu o ich przyznaniu Polsce.

Dotyczy to także kilkunastu innych krajów, które otrzymają pomoc w ramach Funduszu Solidarności dla wojskowych sojuszników USA w Iraku i Afganistanie. Kongres przydzielił ostatecznie na ten cel 230 mln dolarów, chociaż prezydent George W. Bush wnioskował o 400 mln dolarów.

Jesteśmy w trakcie rozmów z krajami na temat użycia funduszy pomocowych i potem będziemy musieli powiadomić Kongres, jakie to będą fundusze i jakie będzie ich wykorzystanie. Zakładając, że Kongres się zgodzi, będziemy wtedy mogli zacząć przekazywać pieniądze - powiedziała Margaret Squire.

Polska chciała pierwotnie wykorzystać fundusze na zakup bezzałogowych samolotów rozpoznawczych i samochodów Humvee, ale ostatnio - jak dowiedziała się PAP od dyplomatów w Waszyngtonie - MON zgłosił pewne korekty do tych planów.

Squire poinformowała, że ponieważ Kongres przyznał na Fundusz Solidarności dużo mniej niż chciał Bush - 230 zamiast 400 mln dolarów, które ma być rozdzielone między kilkanaście krajów - część sumy obiecanej Polsce (100 mln) będzie musiała być pokryta z innych źródeł.

Będą nimi: fundusz dorocznej pomocy na modernizację armii krajów- sojuszników USA (tzw. FMF - Foreign Military Fund), oraz fundusz na edukację i szkolenie ich wojsk (tzw. IMET - International Military Education and Training).

Z powodu zróżnicowania źródeł pomocy Polska tylko częściowo otrzyma ją w tym roku - będzie to prawdopodobnie około 70 mln dolarów z Funduszu Solidarności, przyznanego w ustawie o dodatkowym budżecie na wydatki wojenne na rok 2005.

Reszta obiecanej kwoty 100 mln dolarów zostanie przekazana pod warunkiem ostatecznej zgody Kongresu dopiero w przyszłym roku, ponieważ wspomniane fundusze na modernizację wojsk sojuszników oraz na szkolenie i edukację zostały już zatwierdzone w normalnym budżecie na rok bieżący, więc nie można ich już zwiększyć.

Tomasz Zalewski

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)