Znaki i symbole w nowojorskim Whitney Museum
Whitney Museum of American Art's na Manhattanie przygotowało wystawę "Signs & Symbols" przedstawiającą sztukę amerykańską od połowy lat 40. do końca 50. minionego wieku. Pośród prezentowanych tam twórców jest rzeźbiarz polskiego pochodzenia Richard Stankiewicz.
03.08.2012 | aktual.: 03.08.2012 13:36
Jest to trzecia z serii sześciu ekspozycji czerpiących z kolekcji nowojorskiego muzeum. Pokazuje zgromadzone tam obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki i fotografie. Wystawa nawiązuje do powojennego okresu, łączonego często z wyselekcjonowaną grupą abstrakcyjnych ekspresjonistów, z ich dużymi płótnami i techniką malarską. Tym razem twórcy ekspozycji koncentrują się na bardziej teksturalnej formie narracji, głównie na pracach abstrakcyjnych, które zawierają figuratywne znaki i symbole.
Jak podkreśliła kuratorka wystawy, Donna De Salvo, okres powojenny, który obrazuje wystawa, jest tak dalece utożsamiany z abstrakcją heroiczną nowojorskiej szkoły malarstwa, że łatwo przeoczyć innych artystów z całego kraju tworzących w tym czasie. - Kolekcja Whitney jest wyjątkowo bogata w eksperymenty.(...) Z perspektywy 2012 roku zakres i różnorodność abstrakcji nadaje wystawie za pośrednictwem figuratywnych znaków i symboli nowych znaczeń - oceniła De Salvo.
"Signs & Symbols" prezentuje nie tylko twórczość sztandarowych przedstawicieli abstrakcyjnego ekspresjonizmu, jak Jackson Pollock, Adolph Gottlieb, Lee Krasner, Franz Kline i Mark Rothko, poprzez często nietypowe ich prace. Ekspozycja ukazuje też dzieła artystów w mniejszym stopniu związanych z tym nurtem, w tym Ivana Le Lorraine Albrighta, Willa Barneta, Richarda Pousette-Darta, Richarda Stankiewicza, Marka Tobeya i Bradleya Walker Tomlina.
Pośród wystawionych prac znajduje się rzeźba "Kabuki Dancer" (Tancerka Kabuki) z 1954 roku, autorstwa urodzonego w Filadelfii Amerykanina polskiego pochodzenia, Richarda Stankiewicza (1922-1983}. Jest on zaliczany do najwybitniejszych rzeźbiarzy w USA.
Prace artysty powstawały z metalowych odpadów: śrubek, stalowych prętów, części samochodowych silników itp. Stali i żelaza użył także tworząc "Kabuki Dancer". Według krytyków sztuki, rzeźba ukazująca mistrzowski talent Stankiewicza do łączenia zardzewiałych elementów metalowych może być postrzegana jako komentarz do społeczeństwa technologicznego.
Twórczość artystów, których dzieła pokazano na wystawie, podlegała różnym wpływom, jak sztuka Indian amerykańskich, kaligrafia wschodnia, świat przyrody. Według autorów ekspozycji, wiodło to do ustanowienia nowej, rodzimej estetyki o uniwersalnym znaczeniu, która próbowała wyjść poza doświadczenia europejskiego kubizmu i surrealizmu. Prace wielu przedstawionych w Whitney twórców zawierają kaligraficzne znaki, piktogramy, wymyślony język, symboliczne formy.
Whitney jest wiodącym muzeum dwudziestowiecznej i współczesnej sztuki w Stanach Zjednoczonych. Założone w 1930 roku przez rzeźbiarkę i mecenasa sztuki, Gertrudę Vanderbilt Whitney, eksponuje zwłaszcza twórców żyjących. Słynna kolekcja muzeum obejmuje ponad 19 tys. dzieł autorstwa prawie 3 tys. artystów.
Wystawę można oglądać do 28 października.