Świat"Znaczenie protokołu brytyjskiego będzie malało"

"Znaczenie protokołu brytyjskiego będzie malało"

Protokół brytyjski nie powstrzyma wzrostu
potęgi politycznej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w
Luksemburgu, jako faktycznego suwerena i głównego czynnika
determinującego kierunek prawodawstwa unijnego, choć być może
nieco spowolni uznanie tej roli Trybunału przez Polskę i Wielką
Brytanię - pisze w "Naszym Dzienniku" Jan Łopuszański.

Zdaniem autora, istnieje pewna zagadkowość publicznej prezentacji tzw. protokołu brytyjskiego, dołączonego do traktatu z Lizbony. Jedni ogłaszają przystąpienie Polski do tego protokołu jako gigantyczny patriotyczny sukces. Inni ganią autorów tego przystąpienia za sypanie piachu w rozpędzone tryby integracji europejskiej.

W tle tych figur polemicznych ginie informacja, o co dokładnie idzie w samym protokole. Trudność sprawia też właściwe odczytanie zawiłości prawniczych tekstów. Po unijnemu mętnych i rozproszonych w różnych miejscach - zauważa Łopuszański.

Jeżeli traktat z Lizbony wejdzie w życie, o praktycznym znaczeniu zapisów przesądzi przyszłe orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Natomiast jakiekolwiek ograniczenia tego orzecznictwa, mogące ewentualnie wynikać z protokołu brytyjskiego dotyczącego Karty Praw Podstawowych, nie dotyczą orzeczeń wydawanych na podstawie "praw podstawowych" wywodzących się z innych źródeł, nie będących Kartą i opisanych w osobnym miejscu traktatu - czytamy w "Naszym Dzienniku". (PAP)

Źródło artykułu:PAP
wielka brytaniatrybunałunia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)