Zmienny przetarg na broń dla Iraku
W trakcie przegranego przez Bumar przetargu na dostawę uzbrojenia dla nowej irackiej armii Tymczasowe Władze Koalicyjne zmieniły kryteria oceny ofert.
04.02.2004 10:37
Jak dowiedziało się Polskie Radio najważniejszym czynnikiem przy ocenie ofert stały się ostatecznie wcześniejsze osiągnięcia firm startujących w przetargu. Przy ocenie ofert w przetargu na wyposażenie nowej irackiej armii brano pod uwagę 4 kryteria: jakość realizacji innych kontraktów w przeszłoś ci, wartość techniczną oferty, cenę oraz sposób i harmonogram dostaw. Taką informacje przekazał korespondentowi Polskiego Radia proszący o nie ujawnianie nazwiska przedstawiciel Pentagonu. Pracuje obecnie w Tymczasowych Władzach Koalicyjnych i ma dostęp do dokumentów przetargowych.
Z dokumentów tych wynika, że w momencie ogłoszenia przetargu o wartości ofert miały decydować tylko trzy elementy: realizacja wcześniejszych kontraktów, wartość techniczna oferty oraz cena. Wszystkie 3 czynniki miały mieć jednakowe znaczenie. Na początku grudnia dołączono jeszcze jeden element oceny - sposób i harmonogram dostaw. Zmieniono też wagę poszczególnych kryteriów. Komisja przetargowa zdecydowała, że najwięcej punktów przyzna za realizację wcześniejszych kontraktów. Pozostałe trzy były równorzędne.
informator z Pentagonu powiedział Polskiemu Radiu, że 4 grudnia uczestnicy przetargu zostali poinformowani o zmianie reguł. Mieli więc 11 dni na uzupełnienie dokumentacji.
Kontrakt na dostawę uzbrojenia dla irackiej armii wygrała zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych firma Nour USA. Jest to grupa kapitałowa, która tworzą: amerykańska firma HAIfinance oraz jordański konglomerat Munir Sukhtian Group. Nieprawdziwe są informacje, że kontrakt wygrało polsko-iracko-amerykańskie konsorcjum. Firma Nour USA rzeczywiście utworzyła taką grupę, pod nazwą Defense Equipment Supply Group, ale zwycięzcą przetargu jest tylko i wyłącznie Nour USA.