Trwa ładowanie...
d4mtcb3
14-09-2005 13:55

"Zmieniam zdanie o Rokicie"

Były premier Tadeusz Mazowiecki powiedział, że nic nie wie o inwigilacji w 1990 r. współtworzonego
przez Jana Rokitę Ruchu Wolność i Pokój, a sugestie, jakoby było
inaczej, są kłamstwem.

d4mtcb3
d4mtcb3

Jeżeli Jan Rokita mówi, że to zmieniło jego pogląd na ocenę moich rządów, to jego wypowiedź zmienia mój pogląd na ocenę jego jako człowieka - powiedział Mazowiecki podczas konferencji prasowej w Katowicach.

W poniedziałek Rokita, prezentując pierwsze 300 stron z teczki, które w kserokopiach otrzymał z Instytutu Pamięci Narodowej, powiedział m.in.: "Z mojego punktu widzenia ciekawe jest to, że jak wynika z tych dokumentów, inwigilacja Ruchu Wolność i Pokój, młodzieżowej organizacji opozycyjnej z lat 80., którą współzakładałem, została przerwana dopiero w maju 1990 r. To najbardziej szokująca informacja z całej tej dokumentacji. Ona niestety weryfikuje mój punkt widzenia na dzieje pierwszego roku działalności rządu Tadeusza Mazowieckiego".

Jeżeli był wtedy jakiś funkcjonariusz, czy jakaś komenda w Krakowie, która jeszcze inwigilowała ugrupowanie Wolność i Pokój - czego ja nie wiem, to pan Rokita tworzy sugestię, że działo się to za moją wiedzą. Jest to kłamstwo. Pan Rokita to dobrze wie. Jeżeli - bo ja tych materiałów nie znam - tak było, to przecież dobrze wiadomo, że nie było to ani z mojej woli, ani za moją jakąkolwiek wiedzą - podkreślił Tadeusz Mazowiecki.

Przewodniczący Partii Demokratycznej - demokraci.pl Władysław Frasyniuk dodał, że Jan Rokita sam odpowiada za to, co się działo w tym czasie w Służbie Bezpieczeństwa, ponieważ był szefem komisji, która zajmowała się wówczas sprawami Służby Bezpieczeństwa. Moim zdaniem był jednym z najlepiej poinformowanych posłów w ówczesnym parlamencie, a być może w całej polskiej polityce - zaznaczył.

d4mtcb3

Zarówno Frasyniuk, jak i Mazowiecki sprzeciwili się obowiązującemu w kampanii - ich zdaniem - "dyktatowi sondaży". Mazowiecki określił trwającą kampanię jako "mało merytoryczną" i zdominowaną przez media elektroniczne.

Jesteśmy w takim momencie kampanii, w którym sugeruje się, że wszystko w Polsce zależy od tego, jak się ułożą stosunki miedzy PO i PiS. Chciałem powiedzieć, że naprawdę nie tylko od tego. Polska rządzona przez czterech ludzi: Donalda Tuska, Jana Rokitę, Jarosława Kaczyńskiego i Leszka Kaczyńskiego to nie jest dobre rozwiązanie - powiedział Mazowiecki.

Były premier zaapelował w Katowicach do śląskiej inteligencji, by głosowała na Partię Demokratyczną "w imię roli, jaką ta partia będzie odgrywać w polskim parlamencie dla innego stylu polskiej polityki".

Według Frasyniuka Partia Demokratyczna może uzyskać w wyborach wynik rzędu 6-7%. Zdaniem obu liderów, może się ona stać w przyszłym parlamencie "rozumną, odpowiedzialną i obliczalną" opozycją.

d4mtcb3

Podczas konferencji zaprezentowano też liderów śląskich list Partii Demokratycznej - demokratów.pl do Sejmu. Liderem listy katowickiej jest trener piłkarski Antoni Piechniczek, obecnie radny wojewódzki z ramienia tej partii i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

Jak podkreślił, w Polsce powinno powstać "prosportowe lobby". Jego zdaniem wokół sportu i turystyki można stworzyć wiele miejsc pracy. W Sejmie zamierza też zabiegać o pomyślne rozwiązania dla Śląska.

d4mtcb3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mtcb3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj