Zmiany we władzach Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP
Tomasz Aleksandrowicz z Białegostoku został nowym przewodniczącym Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) w RP - najważniejszej i najstarszej organizacji polskich wyznawców islamu. Zastąpił muftiego Tomasza Miśkiewicza.
Zmian dokonał kongres MZR w RP, obradujący w weekend w Białymstoku - poinformował w poniedziałek rzecznik organizacji Musa Czachorowski.
Z Tomaszem Aleksandrowiczem nie udało się skontaktować. Jest on przewodniczącym związku, ale nie muftim, jak poprzednik, czyli osobą, która ma odpowiednie wykształcenie teologiczne i może używać takiego tytułu.
Czachorowski zaznaczył, że podjęte przez kongres decyzje to sytuacja przejściowa i władze na okres przejściowy, bo przygotowywane są zmiany w statucie organizacji. Powołana została komisja statutowa, która ma się nimi zająć. W ciągu 2-3 miesięcy ma odbyć się kongres nadzwyczajny, który owe zmiany zatwierdzi, zajmie się też wyborem władz związku na pełną kadencję.
- Chodzi o dostosowanie statutu do współczesności. Wciąż opiera się on bowiem na ustawie z 1936 roku, są tu pewne anachronizmy i trzeba to w końcu, raz a dobrze, zrobić - powiedział Czachorowski.
Pytany, czy wybór nowego przewodniczącego oznacza oddzielenie tego stanowiska od funkcji muftiego, rzecznik MZR powiedział, że nie jest to sprawa definitywnie rozwiązana, bo wymaga odpowiednich unormowań statutowych.
- Żeby była pełna jasność sytuacji, jaki jest zakres obowiązków muftiego, zakres obowiązków przewodniczącego Najwyższego Kolegium. To będzie wyklarowane na tym kongresie nadzwyczajnym - podkreślił.
Przewodniczący gminy muzułmańskiej w Bohonikach Maciej Szczęsnowicz, który brał udział w kongresie powiedział, że doszło do rozdzielenia funkcji przewodniczącego i muftiego, i taką decyzję podjęli delegaci. Wybrali przewodniczącego, ale nie wybrali nowego muftiego.
Tomasz Miśkiewicz kierował Muzułmańskim Związkiem Religijnym w RP od 2004 roku i był pierwszym po II wojnie światowej przewodniczącym związku, który mógł mieć jednocześnie tytuł muftiego (tytuł przysługuje mu dożywotnio), czyli był osobą z odpowiednim przygotowaniem teologicznym.
Musa Czachorowski poinformował, że delegaci zdecydowali też o formalnej likwidacji dwóch gmin muzułmańskich - w Gorzowie Wielkopolskim i Poznaniu, które od pewnego czasu w praktyce nie działały. Obecnie w Polsce jest ich siedem.
MZR w RP istnieje utworzony został w 1925 roku w Wilnie. Jego liderzy liczbę członków organizacji oceniają na 5 tys.; to przede wszystkim polscy Tatarzy.
Jest organizacją apolityczną, zajmuje się organizowaniem życia religijnego, ale także kulturalnego i społecznego polskich wyznawców islamu, skupionych w gminach muzułmańskich. Związek zajmuje się m.in. organizacją lekcji religii dla dzieci wyznawców islamu, prowadzi też działalność wydawniczą.
Największe skupiska polskich muzułmanów są w województwie podlaskim. W Bohonikach i Kruszynianach są zabytkowe meczety i dwa zabytkowe, wciąż użytkowane mizary, czyli muzułmańskie cmentarze. Przedstawiciele związku działają w Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów, która nie ma swego odpowiednika w Europie.