PolskaZmiany w ustawie o NBP

Zmiany w ustawie o NBP

Zmniejszenie liczby członków Rady Polityki Pieniężnej z 9 do 6 i zatwierdzanie wysokości budżetu NBP przez parlament - to najważniejsze zmiany, jakich posłowie chcą dokonać w ustawie o Narodowym Banku Polskim.

Bez zmian ma natomiast pozostać mechanizm wybierania członków Rady Polityki Pienieżnej. Po dwóch członków wybieraliby: Sejm, Senat i prezydent. Jeszcze dziś ma się odbyć w Sejmie drugie czytanie nowelizacji ustawy o NBP.

Pomysł ograniczenia liczebności Rady Polityki Pieniężnej popiera większość klubów parlamentarnych. Zdaniem Rafała Zagórnego z Platformy Obywatelskiej jest to rozsądna propozycja, bo prowadzi do oszczędności. "Są to oszczędności symboliczne, ale nawet symbole się liczą, jeżeli można zaoszczędzić kilkaset tysięcy złotych rocznie" - podkreślił.

Także przedstawiciel Ligi Polskich Rodzin, Dariusz Grabowski opowiada się za proponowanym zmniejszeniem liczby miejsc w RPP. Dodał, że należałoby się też zastanowić nad kompetencjami jej przyszłych członków. Grabowski wyjaśnił, że w powinni w niej zasiadać przede wszystkim ludzie mający na względzie interes Polski.

Zbigniew Kuźmiuk z PSL chce natomiast, aby budżet NBP był zatwierdzany przez parlament, jak to ma miejsce w przypadku budżetów kancelarii Sejmu, Senatu, czy Trybunału Konstytucyjnego. Poseł PSL podkreślił, że ludowcom nie chodzi o - jak się wyraził - zamach na niezależność banku. "Mimo że bank centralny dysponuje zasobami skarbu państwa, jest absolutnie poza kontrolą kogokolwiek, co jest podciągane pod niezależność tej instytucji" - mówił poseł. Dodał, że to jest nie do pojęcia.

Przedstawiciel SLD, Stanisław Stec ostrożnie podchodzi do zaproponowanych w ustawie o NBP zmian. Poseł zapewnił, że Sojusz przeanalizuje dokładnie wszystkie propozycje. "Jeżeli nie będą one naruszały samodzielności NBP i będą zgodne ze statutem Europejskiego Banku Centralnego, to będziemy je popierać" - powiedział. Dodał jednak, że Sojuszowi zależy na utrzymaniu zarysowanej niedawno, dobrej współpracy rządu z NBP.

Nowelizacja ustawy o Narodowym Banku Polskim ma wejść w życie 1 stycznia 2004 roku, a więc jeszcze przed upływem kadencji obecnej Rady Polityki Pienięznej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)