Trwa ładowanie...
d1zscjr

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych w 2014: Kto na nich skorzysta?

Od początku 2014 roku na rynku kredytów hipotecznych rozpoczynają obowiązywać nowe zasady. Dotyczą one przede wszystkim obowiązku posiadania wkładu własnego, zmian w maksymalnych okresach przyznawania kredytów oraz możliwości pozyskania państwowych dopłat na zakup pierwszego lokum.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiany na rynku kredytów hipotecznych w 2014: Kto na nich skorzysta?
(Materiały prasowe)
d1zscjr

Obligatoryjny wkład własny

Od 2014 roku wszystkich kredytobiorców obowiązuje zasada związana z obowiązkowym posiadaniem co najmniej 5% wkładu własnego. Ten wymóg zdecydowanie wskazuje na dążenie instytucji finansowych do preferowania klientów odpowiedzialnych i zaradnych finansowo, którzy jeszcze przed rozpoczęciem spłat są w stanie wylegitymować się odpowiedzialnym stosunkiem do pieniądza i umiejętnością gromadzenia środków finansowych.

Skrócenie okresu kredytowania

d1zscjr

Z informacji negatywnych dla potencjalnych kredytobiorców można wskazać fakt, że od początku 2014 roku znacznie skraca się maksymalny okres kredytowania. Dotychczas wynosił on w ekstremalnych przypadkach nawet 50 lat - obecnie nie może przekroczyć 35.

Nowe sposoby naliczania zdolności kredytowej

Znacznie korzystniejsze natomiast stają się zasady naliczania zdolności kredytowej. Wydłużeniu do 30 z 25 lat ulega okres przeliczenia zdolności do spłaty kredytu o określonej wysokości. W wyniku tej zmiany kredytobiorca może uzyskać środki o wartości wyższej o około 10% w stosunku do kwoty naliczanej zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Co więcej, zniesiono także ograniczenie odnoszące się do faktu, iż kwota kredytu nie może przekraczać 50% uzyskiwanych dochodów. Obecnie każdy bank samodzielnie będzie podejmował decyzje co do wysokości tego wskaźnika. Można założyć, że będzie się on zmieniał na korzyść klientów.

Dopłaty do kredytów mieszkaniowych

d1zscjr

Wraz z początkiem roku 2014 w życie wchodzą przepisy związane z rządowymi dopłatami do kredytów mieszkaniowych, powszechnie znane jako program Mieszkanie dla Młodych. Jest to zmodyfikowana wersja programu Rodzina na Swoim, która osobom w wieku do 35 lat umożliwia pozyskanie od państwa dopłaty na zakup pierwszego lokum w wysokości do 10% lub 15% wartości odtworzeniowej mieszkania lub domu. Więcej informacji związanych z niniejszym programem można uzyskać pod adresem: www.mieszkaniedm.pl

Kto zyska na wprowadzeniu nowych zasad?

Podsumowując nowe zasady na rynku kredytów hipotecznych, można stwierdzić, że preferować będą one klientów o stabilnej sytuacji finansowej, którzy równocześnie zdolni są do wygenerowania pewnych oszczędności. Zmniejszy się wprawdzie okres, na który kredyty będą przyznawane, ale jednocześnie banki same ustalą maksymalny stosunek rat do dochodu oraz wyliczą zdolność kredytową w sposób bardziej dla klienta korzystny. Dodatkowym wsparciem będą także rządowe dopłaty do kredytów dla osób kupujących swoje pierwsze M.

Materiał powstał przy współpracy z portalem mieszkaniedm.pl.

d1zscjr

[

 (fot. Materiały prasowe)
((fot. Materiały prasowe))

]( http://www.mieszkaniedm.pl/ )

d1zscjr

Podziel się opinią

Share
d1zscjr
d1zscjr
Więcej tematów