ŚwiatZmiany klimatyczne grożą wyginięciem gatunków

Zmiany klimatyczne grożą wyginięciem gatunków

Globalne ocieplenie grozi
wymieraniem gatunków roślin i zwierząt we wszystkich częściach
świata - od tropików po lody Antarktydy - wynika z badań,
opublikowanych w piśmie "Conservation Biology".

Z badania wynika, że nie chodzi już tylko o niedźwiedzie polarne i pingwiny, ale także flamingi z Andów czy żaby z Amazonii - zmiany klimatyczne obejmą bowiem także strefy tropikalne od Kordylierów po Andy, południowy wschód Australii, Brazylię, Peru i Argentynę.

Zdaniem autorów badania, najbardziej zagrożonymi obszarami o dużym znaczenia ze względu na bioróżnorodność jest południowa część Republiki Południowej Afryki, Karaiby, Indie i Birma, basen Morza Śródziemnego, południowo-zachodnia Australia i tropikalne Andy. W niektórych z tych miejsc można się spodziewać wyginięcia nawet 2000 gatunków roślin w ciągu 100 lat.

Punkty uznane za istotne ze względu na bioróżnorodność zajmują zaledwie 1% powierzchni Ziemi, ale przypada na nie 44% liczby gatunków kręgowców i 35% gatunków roślin naszej planety.

Z wcześniejszych badań, opublikowanych w "Nature", wynika, że na skutek ocieplenia do 2050 roku może wyginąć jedna czwarta gatunków zwierząt i roślin.

Przed miesiącem w raporcie ONZ zawarto tezę, że ludzie będą odpowiedzialni za największy proces wymierania gatunków roślin i zwierząt od czasu wyginięcia dinozaurów.

Autorzy większości badań są zgodni, że główną przyczyną ocieplenia klimatu jest spalanie paliw kopalnych, powodujące wzrost poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)