Zmarła Zofia Krzyżanowska, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata
Nie żyje Zofia Krzyżanowska, która podczas II wojny światowej ratowała Żydów przed niemiecką eksterminacją. Za swoje bohaterskie czyny została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Informację o śmierci Zofii Krzyżanowskiej potwierdził Instytut Pamięci Narodowej. "Z powodu śmierci Pani Zofii składamy wyrazy współczucia dla najbliższych" - przekazał IPN w komunikacie.
Krzyżanowska urodziła się w 1935 roku w Bydgoszczy. W czasie wojny mieszkała w Pruszkowie, a od października 1940 r. aż do 1945 r. ukrywała w swoim mieszkaniu na poddaszu kamienicy dwie rodziny narodowości żydowskiej: Karola, Reginę i Marię Berman oraz Stanisława, Jadwigę i Barbarę Jabłkowskich.
"Mieszkałam wraz z rodziną w mieszkaniu składającym się zaledwie pokoju z kuchnią. Podczas wojny uczęszczałam na tajne komplety. Mój tata był kierownikiem robót elektrycznych w nastawniach kolejowych i znał bardzo dobrze niemiecki. Dzięki temu wiedział, że Niemcy niedługo będą likwidować getto, więc postanowił pomóc jednej żydowskiej rodzinie i zaprowadził ich do naszego domu. Początkowo nie wiedzieliśmy, kim są ci ludzie, przedstawili nam ich jako ciocia i wujek. Nie pokazywali się oni innym lokatorom z wiadomego powodu, lecz z początku oni i ich mała córeczka Reginka wychodzili na spacery. Później jednak przestali oni wychodzić, ponieważ gospodyni powiedziała, że musi zgłosić na Gestapo, że osoby niezameldowane mieszkają w naszym mieszkaniu. Niedługo potem mój tata przyprowadził kolejną żydowską rodziną, która tym razem ukrywała się w lesie. Łącznie mieszkało nas w domu z pokojem i kuchnią 11 osób" - mówiła pani Zofia, wspominając czasy II wojny światowej.
Zobacz też: Sprawa TVN obciąży PiS? "Osobista krucjata prezesa Kaczyńskiego"
Nie żyje Zofia Krzyżanowska. Odznaczył ją prezydent Andrzej Duda
W 1991 r. Zofia Krzyżanowska została odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Dwa lata temu odwiedziła Izrael i udała się do Instytutu Yad Vashem. Tam na jednej z kamiennych tablic w Ogrodzie Pamięci ujrzała swoje nazwisko. "Żałuję, że moi rodzice nie dożyli tego, żeby to zobaczyć" - stwierdziła w rozmowie z dziennikarzami.
W 2017 r. jej dokonania docenił prezydent Andrzej Duda, który wręczył jej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że pogrzeb pani Zofii odbędzie się 25 września o godz. 14 w kościele św. Barbary przy ul. Szpitalnej 69 w Nowym Dworze Mazowieckim.
Trwa ładowanie wpisu: facebook