PolskaZmarła znana polska piosenkarka - gwiazda lat 80.

Zmarła znana polska piosenkarka - gwiazda lat 80.

Po długiej i ciężkiej chorobie w Siemianowicach Śląskich zmarła Krystyna Stolarska - Gayga, gwiazda polskiej muzyki lat 80. Miała 56 lat. Wiadomość o śmierci artystki podały w sobotę media.

Gayga była nie tylko piosenkarką, ale też kompozytorką, skrzypaczką i autorką tekstów. W swojej twórczości łączyła elementy bluesa, rocka i pop-u. Listy przebojów zdobywały takie jej utwory jak: "Ja ruchomy cel", "Graj, nie żałuj strun", czy "Ostatni singiel". Wielokrotnie występowała na festiwalach piosenki w Opolu i Sopocie, koncertowała też za granicą.

Wieloletni przyjaciel i współpracownik Gaygi, dziennikarz Polskiego Radia Katowice Janusz Wegiera, który poznał Krystynę Stolarską na początku lat 70., mówił, że "całe życie szukała, nie chciała być podobna do innych piosenkarek". - Nie dlatego, że ich nie lubiła, bo miała w tym środowisku wiele przyjaźni - ale szukała swojego miejsca na estradzie. Mówiła mi kiedyś, że nie wyobraża sobie, że mogłaby wyjść na estradę w koktajlowej sukience - wspominał red. Wegiera.

Jej pierwowzorem była Nina Hagen - ekstrawagancka gwiazda piosenki z NRD. Gayga też trochę chciała być taką punkową piosenkarką; dobierała repertuar bardzo starannie, szukała tematów nie mówiących wprost o romantycznej miłości, ale o miłości trudnej i problemach dotyczących młodzieży - powiedział dziennikarz.

- W prywatnym życiu była bardzo ciepłym, miłym człowiekiem, o niespożytych pokładach miłości. Zawsze uśmiechnięta, dobrotliwa. Była po prostu bardzo dobrym człowiekiem - dodał dziennikarz.

Podkreślił, że w swojej ponadtrzydziestoletniej twórczości Gayga nie ustawała w poszukiwaniach i czasem nie wszyscy za nią nadążali. Miała jednak grono wiernych słuchaczy, którzy towarzyszyli jej przez całe lata. - Była zachwycona tym, że dzisiaj jej stare nagrania w szacownych dyskotekach prezentowane są jako odtrutka na to, co gra się na okrągło - podkreślił Wegiera.

Krystyna Stolarska urodziła się w Będzinie 30 października 1954 roku. Była absolwentką średniej szkoły muzycznej w klasie skrzypiec, ukończyła też studia na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Solową karierę jako Gayga rozpoczęła w 1982 r., współpracując z różnymi zespołami, np. Pro-Rock. W latach 90. pod pseudonimem MC Diva z zespołem o tej samej nazwie wydała kilka albumów w stylu dance.

Gayga wielokrotnie zdobywała tytuły Talent Roku i Wokalistka Roku oraz nagrody za Piosenkę Roku i Teledysk Roku. Nagrała 30 recitali telewizyjnych w Polsce i za granicą. Nagrywała z orkiestrami radiowymi: Warszawa, Łódź, Katowice, Kolonia, Baden-Baden, Berlin, Rostock, Drezno, Praga, Ostrawa, Hawana.

Zdobyła wiele nagród i wygrała wiele plebiscytów prasowych, radiowych i telewizyjnych, m.in. wielki sukces w telewizyjnym plebiscycie "Muzyczna Jedynka" w latach 90. - wielokrotna wygrana z zespołem Jork i MC Diva. Wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach w Opolu i Sopocie. Od organizatorów festiwalu w Opolu otrzymała dyplom ".... jako osoba wielce zasłużona dla Polskiej Piosenki i jej Festiwali...".

W latach 90. pod pseudonimem MC Diva (także nazwa zespołu) wydała kilka albumów w stylu dance, z których pochodzą takie przeboje jak "Panie, coś Pan", "Anything you want", "To Ja", "Mały Książę", "Muzyka naszych serc", "Dziewczyna z St. Pauli". Koncertowała z wielkimi gwiazdami muzyki dance: DJ Bobo, Fun Factory, Captain Jack, E-Rotic, Heath Hunter, MC Erik & Barbara.

W 2006 roku powróciła jako Gayga z nowym albumem "Dziennik z podróży" nawiązując do dorobku artystycznego i swoich tras koncertowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (172)