Trwa ładowanie...
d2pbwzs
wojna
21-02-2008 14:15

Zmarła podejrzana o zbrodnie w Majdanku

Zaledwie miesiąc po wznowieniu przez austriacką prokuraturę nowego dochodzenia, w Wiedniu zmarła 86-letnia Erna Wallisch, podejrzewana o dokonanie zbrodni w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Majdanek.

d2pbwzs
d2pbwzs

Jak podała austriacka agencja prasowa APA, Wallisch umarła w minioną sobotę w wiedeńskim szpitalu.

Prokuratura w Wiedniu wznowiła w styczniu dochodzenie przeciwko Wallisch po ujawnieniu przez polskie władze nowych materiałów obciążających tę byłą strażniczkę w obozach w Ravensbrueck i na Majdanku.

Wallisch, córka urzędnika pocztowego z Turyngii, od października 1942 do stycznia 1944 roku pełniła służbę na Majdanku. Według Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie, była przez więźniarki uważana za szczególnie okrutną. Byłe więźniarki z obu obozów określają ją jako sadystkę, która selekcjonowała ofiary na śmierć.

W sprawie Wallisch było już prowadzone śledztwo w 1973 roku, ale umorzono je wtedy z braku dowodów co do jej bezpośredniego udziału w zabójstwach. Wszystkie inne zarzuty do tego czasu przedawniły się zgodnie z austriackim prawem.

W lutym 2006 roku Efraim Zuroff, dyrektor jerozolimskiego Centrum Wiesenthala, apelował do polskich władz, aby zabiegały o ekstradycję Wallisch, ponieważ polskie prawo nie przewiduje przedawnienia zbrodni wojennych.

Jej śmierć automatycznie zamyka sprawę.

d2pbwzs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pbwzs
Więcej tematów