WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarła Joan Fontaine, zdobywczyni Oscara za rolę w "Podejrzeniu"

Amerykańska aktorka filmowa i teatralna Joan Fontaine, nagrodzona Oscarem za rolę w filmie "Podejrzenie" Alfreda Hitchcocka, zmarła w niedzielę w wieku 96 lat - poinformowały amerykańskie media.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarła Joan Fontaine, zdobywczyni Oscara za rolę w "Podejrzeniu"
(PAP/Photoshot)
WP

Urodzona w Tokio, gdzie mieszkali jej rodzice Brytyjczycy, Joan Fontaine (właściwie Joan de Beauvoir de Havilland) wraz z matką i siostrą przyjechała w 1919 roku do Kalifornii.

Karierę aktorską zrobiła także jej starsza siostra, Olivia de Havilland. Joan i Olivia to jedyny w historii przypadek sióstr, z których każda otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

W swojej autobiografii Joan Fontaine wspominała, że relacje z Olivią były napięte i naznaczone rywalizacją.

WP

Joan Fontaine rozpoczęła karierę aktorki od niewielkich ról teatralnych; w latach 30. zaczęła występować w filmie.

10 lat później otrzymała rolę w thrillerze "Rebeka" Hitchcocka z 1940 roku, na podstawie powieści Daphne du Maurier. Obraz został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu, a Fontaine przyniósł pierwszą z trzech nominacji do nagrody.

Statuetkę dostała jednak dopiero w 1942 roku za rolę Liny w "Podejrzeniu", gdzie zagrała u boku Cary'ego Granta. Pokonała wówczas siostrę, która była nominowana do nagrody w kategorii najlepsza aktorka za film "Złote wrota".

Joan Fontaine wystąpiła w ponad 30 filmach, m.in. zagrała tytułową rolę w "Dziwnych losach Jane Eyre" (1944); wystąpiła także w historycznym filmie "Ivanhoe" (1952) czy w melodramacie "List od nieznanej kobiety" (1948). Za rolę w filmie "Wierna nimfa" była w 1944 roku ponownie nominowana do Oscara.

WP

Była cztery razy zamężna, z ostatnim mężem Alfredem Wrightem rozwiodła się w 1969 roku. Twierdziła, że "małżeństwo, jako instytucja, jest równie martwe jak ptak dodo".

Polub WP Wiadomości
WP
WP