Trwa ładowanie...
dodsixw

Zmarła dziennikarka Jolanta Klimowicz-Osmańczyk

W Warszawie zmarła Jolanta Klimowicz-Osmańczyk. Dziennikarka i żona publicysty oraz polityka Edmunda Osmańczyka. Miała 87 lat. Była członkiem Rodziny Katyńskiej oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Share
Jolanta Klimowicz-Osmańczyk
Jolanta Klimowicz-OsmańczykŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Rafał Mielnik
dodsixw

Jolanta Klimowicz-Osmańczyk pracowała m.in. dla redakcji "Życia Warszawy", "Trybuny Robotniczej", "Rzeczpospolitej". Trzydzieści lat współpracowała z Polskim Radiem.

Choć z wykształcenia była filozofem, przez pół wieku zajmowała się różnymi formami dziennikarstwa. Jak wspomniała w wywiadzie dla portalu "Na temat" do zawodu trafiła z przypadku. Na początku odpisywała na listy. Prawdziwa praca dziennikarska rozpoczęła się przy okazji wyjazdu do Brazylii w 1961 r. Pojechała tam ze swoim mężem, znanym dziennikarzem, Edmundem Osmańczykiem.

Opublikowała kilka książek zawierających głównie wrażenia i przemyślenia z jej podróży po krajach Ameryki Łacińskiej. Jest autorką m.in. "Diabłów z Bahia", "Życia i śmierci w Ameryce Łacińskiej" oraz "Mojego Chile". Przez wielu uznawana za nestorkę polskiego dziennikarstwa. Swoją współpracę z radiem zakończyła w 2007 r.

dodsixw

Edmund Osmańczyk - wybitny dziennikarz, politolog, polityk i autor m.in. "Encyklopedii ONZ i stosunków międzynarodowych" oraz "Spraw Polaków", zmarł w 1989 r. Jest pochowany przy kościele "na górce" w Opolu.

dodsixw

Podziel się opinią

Share
dodsixw
dodsixw
Więcej tematów