Trwa ładowanie...
d3hecvi
d3hecvi
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarła autorka popularnych książek dla młodzieży

Ewa Nowacka, powieściopisarka, krytyk, eseistka zmarła w Warszawie - poinformował syn pisarki Mikołaj Nowacki. Była autorką takich powieści dla młodzieży jak "Małgosia contra Małgosia" czy "Kilka miesięcy, całe życie".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3hecvi

Ewa Nowacka urodziła się w 17 grudnia 1934 w Chorzowie. Z wykształcenia polonistka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, debiutowała w 1967 r. powieścią historyczną dla dorosłych "Rok trzech cezarów" osadzoną w realiach starożytnego Rzymu. Przez ponad 40 lat działalności pisarskiej napisała 50 książek, głównie dla dzieci i młodzieży. Już powieść "Burza w zlewozmywaku", publikowana w odcinkach w "Świecie Młodych" w 1977 r., była wśród młodych czytelników bardzo popularna. Potem ukazywały się m.in. "Może nie, może tak" (1976), "Coś, co o nich wiem" (1976), "Maria z tamtych lat" (1972).

Ewa Nowacka bardzo lubiła Podlasie, gdzie przez pewien czas mieszkała, jej pasją było obserwowanie tamtejszych ludzi i ich zwyczajów. Niekiedy znajomość realiów polskiej wsi wykorzystywała w swoich powieściach, jak w książce "Małgosia contra Małgosia", której bohaterka, nastolatka z lat 60. XX wieku zamienia się na kilka miesięcy miejscami ze swoją imienniczką żyjącą w wieku XVII. Zabawne perypetie i bogate tło obyczajowe przyniosły tej powieści nagrodę Orle Pióro przyznawaną przez redakcję "Płomyka". W 2002 r. powieść "Małgosia contra Małgosia" została zaliczona do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży.

Na Międzynarodową Listę Honorową IBBY najlepszych powieści dla młodzieży została wpisana książka Nowackiej "Kilka miesięcy, całe życie" (1979) opisująca świat dorastającego chłopca na tle realiów epoki gierkowskiej. Jedynym pozytywnym bohaterem wśród ociekającego obłudą świata dorosłych okazuje się w niej lekceważony przez rodziców-dorobkiewiczów dziadek ze wsi. Wyróżnione przez Polską Sekcję IBBY były także powieści "Bożęta i my" oraz "Emilia z kwiatem lilii leśnej" (1995) oraz "Miłość, psiakrew" (2001).

d3hecvi

Przez wiele lat Nowacka pracowała w Polskim Radiu, była autorką wielu słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Jako krytyk literacki współpracowała m.in. z "Nowymi Książkami".

Dwie z powieści Nowackiej doczekały się ekranizacji: "Dzień, noc i pora niczyja" (1982 r. reż. Tadeusz Worontkiewicz) oraz dwukrotnie "Małgosia contra Małgosia" - w 1980 r. (reż. Tadeusz Worontkiewicz) oraz powtórnie w 2008 r. (reż. Patrycja Hurlak). Za całokształt twórczości Ewa Nowacka została nagrodzona Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka, medalem polskiej Sekcji IBBY, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

d3hecvi

Podziel się opinią

Share

d3hecvi

d3hecvi
Więcej tematów