Zmarł wybitny polski japonista
Prof. Wiesław Kotański, wybitny polski
japonista, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, zmarł
w poniedziałek w Warszawie w wieku 90 lat - poinformowało Biuro Promocji i Informacji UW.
Prof. Kotański był uznawany za jednego z najwybitniejszych w świecie badaczy kultury Japonii. Otrzymał prestiżową nagrodę Yamagato Banto za wieloletni wkład w promowanie studiów japonistycznych w Polsce. Prof. Kotański, twórca i nestor polskiej japonistyki, był także uznawany za jednego z najwybitniejszych w świecie badaczy kultury Japonii. Badaniom nad kulturą i językiem Japonii poświęcił blisko 70 lat życia. Kilkanaście razy podróżował do Japonii, aby poznać duchową sferę tego kraju.
Kotański był autorem ponad dwustu publikacji naukowych z dziedziny japonistyki, z których najważniejsze to m.in. äZarys dziejów religii w Japonii". Warszawa (1963), äSztuka Japonii - zarys" (1974), äJapońskie opowieści o bogach" (1983), äOpowieści o pierwszych władcach japońskich" (1990) oraz äDziedzictwo japońskich bogów" (1995).
Był także tłumaczem wielu japońskich dzieł, m.in. fundamentalnego äDziesięć tysięcy liści. Antologia literatury japońskiej" (PWN, 1961). "Kultura Japonii jest fascynująca. Z zapisanych na kartach literatury japońskich legend dowiadujemy się o zaczątkach prawa, filozofii, norm moralnych" - podkreślał prof. Kotański w ubiegłorocznej rozmowie z PAP.
Blisko 50 lat poświęcił badaniom nad najstarszym zachowanym w odpisach dziełem japońskiego piśmiennictwa, kroniki z początków VIII stulecia n.e. "Kojiki, czyli Księga dawnych wydarzeń". Przez Japończyków uznawany jest za autora najlepszego spośród 40 powstałych do tej pory na świecie przekładów "Kojiki". Nagrody za pracę nad "Kojiki" wręczał mu sam cesarz Japonii, Akihito.
Rząd japoński odznaczył prof. Kotańskiego za naukową działalność Orderem Świętego Skarbu (1976) oraz Orderem Wschodzącego Słońca (1986). Kotański otrzymał także wyróżnienia za naukowe wyniki od Japońskiego Funduszu Popierania Nauki i Naukowej Komisji Okręgu Osaka, oraz prestiżową nagrodę Yamagato Banto - za wieloletni wkład w promowanie studiów japonistycznych w Polsce.
Wiesław Kotański urodził się w 1915 roku w Warszawie. Studia orientalistyczne odbył na Uniwersytecie Warszawskim. Doktoryzował się w 1951 roku. W 1955 r. Kotański utworzył Zakład Japonistyki przy Katedrze Sinologii UW. W 1975 roku został profesorem zwyczajnym. W latach 1978-1981 pełnił funkcje dziekana Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Był członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Językoznawczego i międzynarodowego stowarzyszenia European Association of Japanese Studies, członkiem Komitetu Nauk Orientalistycznych PAN i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.
Był ojcem twórcy MONAR-u, Marka Kotańskiego. Zmarł w poniedziałek w Warszawie.